Ar-Ge 07 EYLÜL 2013 / 12:29

Türk Telekom dijital yaşamı destekliyor

Türk Telekom CEO’su Tahsin Yılmaz 11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası'nda dijital yaşama geçişle ilgili konuştu.11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası'ndak  “2023’e Doğru Haberleşme Sektörü” başlıklı panelinde konuşmacı olarak katılan Türk Telekom CEO’su Tahsin Yılmaz, dijital yaşama geçişle ilgili konuştu. Panelin moderatörlüğünü BTK Kurul II. Başkanı Dr. T. Ayhan Beydoğan yaptı.

Büyük veride sosyal medya analizleri
Tahsin Yılmaz paneldeki konuşmasında , teknolojinin gündemindeki büyük veri kavramının öneminden bahsetti. Verinin düşük maliyetlerle saklanması, işlenip analiz edilmesi ve gerçek zamanlı işlenerek analiz edilmesi katma değer sağladığını vurguladı.
‘Türk Telekom olarak biz de, büyük veri alanında, sosyal medya analizleriyle bireysel ve kurumsal müşteri bilgilerinin birleştirilmesi ile analitik çalışmalar yapılması için altyapı çalışmaları yapıyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Yılmaz, konuşmasında büyük verinin kullanılmasıyla sağlanacak dijital yaşamın insanların yaşam kalitesini artıracağını anlattı. E-devlet dönüşümünün makro ekonomik büyümenin yakalanmasını sağlayacağını düşündüklerini söyledi.
Yılmaz,  2023’e teknolojiye ve altyapı yatırımlarıyla hazırlandıklarını söyleyerek Türk Telekom olarak 171 bin kilometre fiber ağ bağladıklarını, yaklaşık 2.2 milyon haneyi fiber kapsamına dahil ettiklerini, son 7 yılda, konsolide olarak 13 milyar liradan fazla yatırım yaptıklarını ve  2013 yılı sonuna kadar 2,2 milyar TL yatırım yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Akıllı yaşam geliyor
Konuşmasında, kamunun büyük veriyi işlemesiyle akıllı yaşamın kapılarının açılacağını da söyleyen Yılmaz, akıllı yaşam kavramının birçok alt bileşenden oluştuğunu vurguladı. Akıllı şehirlerle, bulut teknolojisini kullanarak gerekli veriye ihtiyaç anında ulaşarak onu kullanabileceğiz. Kurumların ihtiyaçlarına göre oluşturulmuş, uçtan uca ICT çözümleriyle dijital dönüşümün ivmesinden faydalanarak büyüyen akıllı ofisler, talebi karşılayacak, trafik akışının sağlıklı şekilde işlemesini sağlayacak akıllı ulaşım sistemleri, enerjiyi doğru kullanan, uzaktan erişimi olan evlerle akıllı şehirler hayatı kolaylaştıracak ve Türk Telekom bu kavramı sahipleniyor.
IPTV, internet ve telefon hizmetini de kapsayan bir akıllı ev tasarlayan Türk Telekom, hayatı kolaylaştıracak dijital çözümlerle yaşamdaki dijital dönüşümü gerçekleştirmeyi hedefliyoruz’ dedi.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics