Ar-Ge 14 MART 2014 / 11:42

Türksat 4B yolda

Türksat, test süreci devam eden Türksat 4B uydusunu,  Uzay'a göndermeyi planlıyor.

Türkiye uzay ve uydu alanında çalışmalarını hızla sürdürüyor. Türksat 4A haberleşme uydusu geçtiğimiz ay  Uzay'a  en  kısa nokta olan Baykonur' dan gönderilmişti. Türksat yeni uyduyu göndermek için vakit kaybetmiyor. Test aşaması devam eden 4B'nin yıl sonuna kadar fırlatılması planlanıyor. Üretim ve testleri MELCO ve JAXA tesislerinde yapılan -4B uydusunun da Baykonur'dan Japon Mitsubishi Electric(MELCO) firmasının geliştirdiği DS2000 platformundan, Proton taşıyıcı roketiyle fırlatılması bekleniyor.

Yıl sonunda internet ucuzlayacak

4A'nın Uzay'a gönderilme töreninde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan: İnternetin yasaklanmayacağının kanıtı olarak gösterdiği 4B haberleşme uydusunun  internet erişimini kolaylaştırarak maliyetleri düşüreceğini açıklamıştı. Halihazırda TÜRKSAT-3A uydusu üzerinden sağlanan internet hizmeti, TÜRKSAT-4B uydusu ile yarı yarıya ucuzlaması bekleniyor. TÜRKSAT-4B uydusu ile TV yayıncılığına ilave olarak Ka Bantta firmalara ve ev kullanıcılarına data ve internet hizmetleri sunulacak.

Uydularımız yerli üretim olacak

Türksat Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay'ın TRT Haber'e yaptığı açıklamaya göre ; 2023 hedeflerinde yüzde 70 yerli üretim uydularımızı Uzay'a göndermeyi amaçlıyoruz.  Üretiminin yüzde 70'i Japonya'da gerçekleştirilen 4B'den sonraki süreçte, yerli uyduların üretileceği UMET'in de açılması bekleniyor. Projenin başından sonuna kadar Japonlar ile çalışan 15 Türk mühendis, yerli uyduların üretiminde çalışacak. Yüksek yerli katkıyla üretilmesi ve 2018'de fırlatılması planlanan Türksat 6A haberleşme uydusunun ise TAI’deki Uydu Üretim Merkezinde imal edilmesi planlanıyor. 2019'da 7 uydudan oluşan bir  filoya sahip olacağımızı açıklayan Türksat, bu filoların en az 3 tanesinin yerli üretim olmasını planlıyor.
 
ETİKETLER : MELCO TURKSAT 4B UMET Uydu uzay

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics