Ar-Ge 20 MART 2013 / 11:49

Yakıt olarak hava kullanıyor

Peter Dearman isimli 61 yaşındaki mucit, 25 yıllık otomobilinde yakıt olarak sadece sıvılaştırılmış hava kullanıyor.

Aracına ilginç bir sistem kuran Dearman, büyük bir bira fıçısı, birçok cıvata, içine anti-freeze koyulan kırmızı renkte plastik bir çöp kutusu ve tahta parçalarıyla hiçbir yakıt ya da pil kullanmadan sadece sıvılaştırılmış hava kullanarak çalışan bir araç imal etti.

Ana prensip olarak bir buhar makinesi gibi çalışan otomobilde buhardan ziyade soğutulmuş hava kullanılıyor. Eksi 300 derecede sıvılaştırılmış havanın kullanıldığı sistemde sıvılaştırılmış hava motora gönderilmeden önce araca eklenen bira fıçısının içerisinde muhafaza ediliyor. Motora gönderilen sıvılaştırılmış hava ısınarak gaza dönüşmeye başladıkça motorun içindeki pistonları hareket ettiriyor.

Dearman araçla ilgili olarak motorun hiçbir zararlı gaz salınımına neden olmadığını ve sadece hava kullanarak çalıştığını belirtti. Araçta motorun içinde bir enerji üretilmesinden ziyade atmosferde varolan enerjinin ısı değişim sıvısı vasıtasıyla motor tarafından emilmesi prensibi kullanılıyor. Dearman ise çalışma prensibini şu şekilde açıkladı: “ Bu sistem daha önce birçok defa yapıldı. Fakat benim sistemimdeki sır, sıvı havayı bir kez ısıttıktan sonra, ısıtmaya devam ederek mümkün olduğunca genleşmesini sağlamaya dayanıyor. Eğer havanın soğumasına izin verirseniz, hacmi azalır ve bütün etkiyi kaybedersiniz.”

Sıvı havayı yakıt olarak seçen Dearman, bugüne kadarki en yenilenebilir enerjiye sahip aracı ürettiğine inandığını belirtti. Bunun yanında aracın motorunun oldukça hafif olması ve parçalarının hepsinin geri dönüşümlü olması üreticilerin aracı çok daha ucuza üretebilmesini sağlıyor. Konuyla ilgili daha fazla bilgiye buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : Peter Dearman Sıvı hava

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN