Ar-Ge 26 HAZİRAN 2018 / 11:41

Yerli otomobil projesinde Bosch, başkanlık yapacak

Almanya merkezli elektronik ve mühendislik firması olan Bosch, şuanda yapımı süren ilk yerli otomobil markasını oluşturulmasında liderlik görevini üstlenecek. Dünyanın en büyük otomotiv parça tedarikçisi olarak gösterilen Bosch, bu projede önemli bir yere sahip olacak.

Uzun süredir Türkiye'nin ilk yerli otomobil projesinin devam ettiğini biliyoruz. Yerli otomobil için, marka oluşturma çabaları ise oldukça iddialı bir şekilde yürütülüyor. Fakat böyle bir projenin, tek bir firma tarafından hayata geçirilmesi zor olacağı için beş firmanın yer aldığı bir anlaşma imzalanmıştı. BMC, Turkcell, Zorlu Holding, Anadolu Grubu ve Kök Grubu bu projeyi gerçekleştirmek için anlaşarak yerli otomobile destek vereceklerini açıklamışlardı. Ayrıca proje şuanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından koordine ediliyor.

Bosch Türkiye'ye 2004 yılında genel müdür göreviyle atanan Mehmen Gürcan Karakuş ise yerli otomobil projesinde CEO'luk görevini üstlenecek. 1 Eylül 2018  tarihinde oluşturulan bu birliği devralacak Karakuş, bu proje ile birlikte Türkiye'nin küresel pazarda rekabet edebileceği bir marka oluşturacaklarını söyledi.

Yerli otomobil projesi Karakuş'un göreve geçmesiyle resmen başlayacak. Yerli otomobil markamız ise tam elektrikli bir otomobil ile resmen başlayacak. Tek bir mimari platform üzerine tam üç farklı otomobil yapılması planlanıyor. Yerli otomobil ve diğer üretilecek olan araçların elektrikli olacağı belirtilirken, ülkemizdeki elektrikli şarj altyapısınının genişletilmesi ve geliştirileceği açıklandı.
ETİKETLER : bosch yerli otomobil

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics