Araştırma 11 NİSAN 2018 / 10:04

​NASA'nın çalışmalarında çarpışma mankenler yardımcı oluyor

NASA, araç çarpışma testlerinde, insanların başına gelebilecek kazaları, insanların güvenliği için önlemler almak ve modellemek zorunda. Bu testler ise çarpışma mankenlerinin yoğun bir şekilde çalışmasına neden oluyor.

NASA, Langley Araştırma Merkezi’nde, meslektaşlarının başına gelebilecek olası hava kazalarını önlemek ve uzay seyahetlerini daha güvenli hale getirmek için yaptığı çarpışma testi videosunu yayınladı. Çarpışma mankenleri, bilim adamlarına farklı hava koşullarında kırılıp bükülmediğine dair raporlar oluşturmakta epey yardımcı oluyor. Sensörlerin bulunduğu bu mankenler, insan vücudunu simüle etmeye yarıyor ve araştırmacılara 105 ila 220 pound arasında bir fiyata mal oluyorlar.

Bu testler sırasında mankenler, hem uçak kemerlerine hem de uzay koltuklarına bağlanıyor. Örneğin, Mart 2017'deki bir testte bir uçağın gövdesine yerleştirilen mankenler, Alabama'daki sahipsiz bir alanda 14 metrelik bir alandan uçak bagajlarıyla birlikte aşağıya düşürüldü. Çantalar ve uçak bazı hasarlar görmesine rağmen mankenler hala sapasağlamdı.

NASA araştırmacıları, 2016 yılında da Orion mürettebatı kapsülü için bir dizi çarpışma testinde bu mankenleri kullanmıştı. NASA, Orion kapsülünün modelinde bir tane büyük ve bir tane küçük, bir çift manken kullandı ve bunları, Hydro Impact Basin denilen, 20 metrelik bir havuza bırakarak test etmişti.

Gelecek yıllarda ulaşım için yapılan bu testlerde mankenlerin daha büyük önem taşıyacağı ve belki de robotların içinde bulunacağı yeni testler görebiliriz.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics