Araştırma 19 TEMMUZ 2013 / 10:12

'Cep'le en çok mesaj atıp, sohbet ediyoruz

Araştırma Şirketi TNS'in raporuna göre Türkiye'de akıllı telefon kullanımı ikiye katlandı. Rapora göre, cep telefonlarını en çok mesajlaşmak ve sohbet etmek için kullanıyoruz.Araştırma şirketi  TNS'in  Mobile Life 2013 raporu, Türkiye’de cep telefonu kullanımıyla ilgili çarpıcı veriler ortaya koydu. 2013 yılında, 43 ülkede, 38 bin kişiyle, Türkiye’de ise 16-60 yaşları arasında 776 kişiyle yapılan Mobile Life araştırması, kullanıcıların mobil iletişim profilini çıkardı.  

Y kuşağı 'akıllı' seviyor

Türkler akıllı telefon sahibi olmak için elini cebine atıyor. Akıllı telefon kullanıcı sayısı, 2013’te ikiye katlandı. Geçen sene yüzde 15 olan Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcı oranı, bu sene yüzde 32’ye ulaştı. Akıllı telefonları en çok tercih eden profil ise, Gezi eylemlerinde de öne çıkan 90 doğumlu gençler, yani Y kuşağı. Rapora göre, Türkler cep telefonlarını en çok mesajlaşmak ve sohbet etmek için kullanıyor. Fotoğraf ve video çekme, müzik dinleme, internette dolaşma ise akıllı telefon sahiplerinin en çok yaptığı diğer aktiviteler.

 

4 yılda bir değiştiriyoruz

Türkler cep telefonlarını yaklaşık 4 senede bir değiştiriyor. Özellikle akıllı telefon sahipliğinin yüksek olduğu 16-21 yaş arası gençlerde ise bu süre çok daha kısa.

Yeni eğilim 'show rooming'

Alışverişte yeni bir trend oluşmaya başladı. Genelde elektronik ürün satın alacak müşteriler herhangi bir elektronik mağazasına gidip ürünü inceleyip özellikleri hakkında bilgi alıyorlar, ürünü test ediyor. İş satın almaya gelince internette aynı ürünü daha ucuza satan internet mağazalarından yapıyorlar. Buna da 'show rooming' deniyor. Ve Türkiye'de mobil kullanıcıların yüzde 21'i, show rooming için cep telefonunu kullandığını söylüyor. Yani 5 kişiden biri, en az bir kez cep telefonunu show rooming için kullanmış.

Pil ömrü en belirleyici etken

Pil ömrü (yüzde 47), fiyat (yüzde 45) ve marka (yüzde 42), Türk kullanıcıların cep telefonu alırken dikkate aldıkları en önemli 3 unsur. Araştırmaya katılan cep telefonu kullanıcılarının yüzde 61’i, cep telefonlarını hayatlarındaki en önemli teknoloji ürünü olarak görüyor.

 

Kişi başı 4 elektronik ürün

Cep telefonu, masaüstü ve/veya dizüstü bilgisayar, DVD, oyun konsolu, MP3 çalar gibi cihazlardan hangilerine sahipsiniz sorusuna cevap olarak Türk kullanıcılar, en az 4 ürün saymış. Bu oran ABD'de 9, İngiltere'de 8, Almanya'da 8, İspanya'da 9, Çin'de ve Brezilya'da 5, Rusya'da ise 6...

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics