Araştırma 06 ŞUBAT 2014 / 09:43

1 metreyi aşabilecek miyiz?

Mars'ta zor görev: Curiosity robotu kum tepeyi aşacak Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın Mars'ta keşif gezisi yapan Curiosity (Merak) robotu bir kum tepesinin üzerinden atlamaya hazırlanıyor.

Robotun rotası üzerinde yaklaşık 1 metrelik bir kum tepesi var. Kum tepesinin altında farklı bir arazi yapısı bulunma ihtimali de var. Curiosity'nin alüminyum tekerlekleri Mars yüzeyindeki keskin kayalardan aşınıyor ve ciddi delik ve yırtılmalar oluşuyor. Bu nedenle  NASA mühendisleri gereken tedbirleri alıyor. Kulağa büyük bir adımla atlanabilecek bir yükselti gibi gelse de, 1 metrelik bir kum tepesi, keşif robotu için önemli bir engel çünkü 2009 yılında NASA'nın Spirit robotu da bir kum tepesini aşarken kaybolmuştu. Hatta, 2005 yılında, Opportunity robotu da bir kum yığınına saplanmış, kurtarılması için haftalarca çaba sarf edilmişti.

Nedir bu merak?
Curiosity, (Merak) Mars'ta Gale kraterinde keşifte bulunan keşif robotu NASA'nın Mars Bilim Laboratuvarı misyonunun bir parçası olarak 26 Kasım 2011 saat 10:02'de (Doğu Zaman Dilimi) Cape Canaveral Uzay İstasyonu'ndan fırlatıldı ve 6 Ağustos 2012 saat 05:17'de (UTC) başarılı bir şekilde Mars'taki Gale kraterinde Aeolis Palus bölgesine iniş yaptı.Yaklşaık bir otomobil büyüklüğünde olan robot, şu ana kadard ortalam 5 km yol katetti. Gezegen yüzeyinden temel bilgiler topluyor ve görüntüleri iletiyor. Robotun şimdiki hedefi ise krater yüzeye hakim olan dağ eteklerine ulaşmak. Bunun için de bulunduğu noktadan güney ve batı istikametlerine doğru birkaç kilometre katetmesi gerekiyor.

Kum tepesi şu anda robotun küçük bir vadiye ve keskin kayaların daha az bulunduğu bir yola geçişi önünde engel teşkil ediyor.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics