Araştırma 19 ŞUBAT 2014 / 14:16

1 milyardan fazla akıllı telefon var

2013 son çeyreği itibariyle dünyada akıllı telefon satışları ilk kez 1 milyarı geçerek tarihi bir rekor kırdı. Toplam cihaz satışları ise geçtiğimiz yıla göre yaklaşık yüzde 4’lük bir artışla 1,8 milyara ulaştı. Tüm yıl gerçekleşen akıllı telefon satışlarında ise 2012’ye göre yaklaşık yüzde 44’lük bir artış sağlandı.

En çok satılan akıllı telefonlar

  1.  Samsung

  2. Apple

  3. Huawei

  4. LG

  5. Lenovo


IDC araştırma şirketinin dünya genelinde yaptığı son araştırmaya göre, akıllı telefon satışları 2013 son çeyreği itibarıyla ilk kez 1 milyarın üstüne çıkarak tarihi bir rekora imza attı. Toplam cihaz satışları ise geçtiğimiz yıla göre yaklaşık yüzde 4’lük bir artış göstererek 1,8 milyara ulaştı. 

GFK araştırma şirketinin Türkiye bazlı araştırma raporuna göre ise Türkiye’deki toplam cihaz satışları bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 1’lik bir artışla 12 milyona ulaştı ve bu satışların yüzde 74’ünü ise akıllı telefonlar oluşturdu. Tüm yıl gerçekleşen akıllı telefon satışlarında da 2012’ye göre yaklaşık yüzde 44’lük bir artış sağlandı.

Baran Yurdagül: “Avea yüzde 91’lik artışla akıllı telefon satışında rekor kırdı”
“İstatistiki verilere göre tipik bir akıllı telefon kullanıcısı günde ortalama 150 kez telefonuna bakıyor. Gece yatmadan önce ve sabah kalktığımızda ilk gördüğümüz şey akıllı telefon ekranları. Günlük yaşantımızda bu kadar vazgeçilmez bir yere sahip olan akıllı telefonların bu yükselişini, satış adetlerinde de görmek mümkün” diyen Avea Mobil Bağlantı Direktörü Baran Yurdagül, GFK araştırma sonuçlarını Türkiye açısından şöyle değerlendirdi:

“GFK raporuna göre Türkiye’de toplam cihaz satışı geçtiğimiz yıla göre yaklaşık yüzde 1’lik bir artış göstererek 12 milyona ulaştı. Ülkemizde satılan cihazların yüzde 74’ünü akıllı telefonlar oluşturdu ve 2013 boyunca toplam 8.95 milyon akıllı telefon satıldı. Bu rakamlara baktığımızda bir önceki seneye göre akıllı telefon pazarı adetsel olarak yüzde 62’lik bir büyüme gösterdi.

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de toplam cihaz satışının yüzde 74’ünü akıllı telefonların oluşturduğunu söyleyen Avea Mobil Bağlantı Direktörü Baran Yurdagül;  Avea’nın 2013 son çeyreği itibarıyla,azarın kendisinden daha fazla bir büyüme sağlayarak yüzde 91’lik bir artışla akıllı telefon satışlarında rekor kırdığını söyledi. Yurdagül, “2013 yılı içinde tüm 3G sahalarımızın tamamında müşterilerimizi çift taşıyıcılı internet teknolojisi Mobil Plus ile tanıştırdıktan sonra, 3G’yi çift taşıyıcı ve çoklu anten teknolojisiyle 4 kat hızlandırarak 4G seviyesine çıkarttık.” diyerek  Türkiye’deki akıllı telefon pazarında 9 çeyrektir  lider olduklarını söyleyerek, mobil datanın da Avea servis gelirleri içindeki payının yıllık 4 puanlık artışla yüzde 15’e çıktığını ve mobil data gelirinde de 578 milyon TL’ye ulaştıklarını belirtti .

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics