Araştırma 10 EYLÜL 2013 / 10:15

2020'de 50 milyar bağlantı

2020’de 50 milyar cihaz birbiriyle bağlı olacak

2. Uluslar arası elektromanyetik konferansında  EMC ve BEM mühendisliklerinin geleceği konuşuluyor.

Netaş Genel Müdürü ve Ceo’su Müjdat Altay 2. Ulusal elektromanyetik kongresi'nde yaptığı konuşmada mobil internetin 2016 yılında dünyadaki toplam geniş bant erişim kapasitesinin yüzde 80’ini kullanacağını, ayrıca 2020’lerde yaklaşık 50 milyar cihazın birbiriyle bağlantıda olacağını söylüyor. Artan akıllı ürün yelpazeleri ve uygulamaları ve buna bağlı olarak elektromanyetik uyumluluk mühendisliğinin değeri yükseliyor.

EMC 2013 Konferans Başkanı Prof. Dr. Levent Sevgi  Işık Üniversitesi'ndeki konuşmasında; “EMC ve BEM mühendisliği, genelde, cihazdan cihaza ya da cihazdan canlılara, çoğu kez, istem dışı, EM sızıntının kaynağının bulunması, nedenlerinin anlaşılması ve kontrol altında tutulmasıyla ilgilenir. EMC konusu karar verici politikalardan, denetleme mekanizmalarına, test ve ölçülerden, laboratuarlardan uluslararası akreditasyona, planlama ve tasarımdan üretime ve piyasaya, hatta tüketime varıncaya kadar geniş alanda ilgi odağıdır' dedi.

2. Ulusal Elektromanyetik Konferansı

Işık Üniversitesi'nin düzenlediği 14 Eylül’e kadar sürecek olan konferansa, Aselsan, Vestel, Arçelik, Tübitak–MAM, Tübitak–UME, Tübitak–UEKAE, Tübitak–BILGEM, Tusaş (TAI), Roketsan, Türksat, Otokar, Esim gibi önde gelen endüstri kuruluşlarının, ABD, İsviçre, Almanya, İrlanda, İtalya, Fransa gibi ülkelerin tanınmış firmalarının uzmanları ve üniversitelerin de katılımıyla elektromanyetik çalışma alanındaki çalışmalar tartışıyor.

Elektromanyetik uyumluluk çalışmaları, cihazların birbirleriyle etkileşimlerini, kontrol edebilmek ve yönetebilmek üzere sürdürülüyor. Telefondan, savaş uçaklarına, tabletten, akıllı saatlere kadar her ölçekte teknolojik cihazın işleyiş ve etkileşim sürecini yönetmek her düzlemde önemli. Konferansta paylaşılacak olan biyo elektromanyetik alandaki çalışmalarsa, canlıların teknolojik donanımdan görebileceği zararın azaltılmasını hedefliyor.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics