Araştırma 31 EKİM 2013 / 13:48

Android'de zararlı kodlar artıyor

Symantec, reklam ve zararlı kod yazılımlarındaki son eğilimlere ilişkin bir analiz yayınladı.Analizde ortaya çıkan önemli bulgular şöyle:

  • Google Play’de yer alan aşırı agresif mobil reklam yazılımları (madware) istikrarlı bir şekilde artıyor.  – 2013 yılında Google Play mağazasında yer alan uygulamaların yüzde 23’ü, bünyesinde bir çeşit reklam veya zararlı kod yazılımı bulunduruyor. Bu oran 2012’de yüzde 15 seviyesindeydi.

  • Çılgın yazılım “madware” neler yapıyor – Her üç “madware” uygulamasından ikisi indirildiklerin cihazların IMEI numarası, üreticisi ya da modeli gibi bilgileri çalıyor. Ayrıca, her üç madware uygulamasından biri, bildirimler panosunda reklamlar göstererek kullanıcıları rahatsız ediyor.


  • Android zararlı kod yaz yazılımlarının sayısı katlanarak artmaya devam ediyor - Haziran 2012 – Haziran 2013 arası, bilinen zararlı kod yazılım ailelerinin sayısı yüzde 69 artarken, bilinen zararlı kod yazılım örneklerinin sayısı ise dört katına çıktı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN