Araştırma 20 ŞUBAT 2013 / 11:24

Brand Finance Global 500’de Türk markası yok

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’in yaptığı marka araştırması sonucunda dünyanın en değerli 500 markası belirlenirken, Apple geçen yıl olduğu gibi bu yıl da listede ilk sırada yer aldı. Türk markaları ise geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ilk 500′e giremedi.Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance tarafından hazırlanan ”Dünyanın En Değerli 500 Markası – Global 500 2013” çalışması sonuçlandı. Geçen yıl da dünyanın en değerli markası olan Apple, bu yıl marka değerini yaklaşık 17 milyar dolar artırarak, listede yine ilk sırada yer aldı. Geçen yıl 70,6 milyar dolarlık marka değerine sahip olan ve bu değeri 2013′te 87,3 milyar dolara yükselten Apple, böylece iki yıl üst üste dünyanın en değerli markası olma başarısını gösterdi.


Geçen yılki listede 38 milyar dolarlık marka değeriyle 6. sırada yer alan Güney Koreli Samsung, bu yıl önemli bir yükseliş göstererek 59 milyar dolara yakın marka değeri ile ikinci sırayı aldı. Samsung’u ise geçen yılın ikincisi Google takip etti. Geçen yıl 47,5 milyar dolarlık marka değerine sahip olan Google, bu yıl değerini yaklaşık 5 milyar dolar artırsa da listede yine de bir basamak düşmekten kurtulamadı. Türk markaları ise geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ilk 500′e giremedi.Türk markaları neden yok?


Global 500 listesinde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da hiçbir Türk markasının yer almaması dikkat çekiyor. Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner, konuya dair şunları söylüyor:“Türk markaları, değer olarak, 2 milyar dolar sınırını henüz aşmaya başladılar. Olumlu gidişatın sürmesi durumunda, önümüzdeki yıllarda Türk markalarını da listede görmek mümkün olacaktır.”

Global 500 listesine en çok marka sokan ülke 184 marka ile ABD oldu. ABD’yi 49 markayla Japonya ve 33 markayla Almanya takip ediyor. Değerlendirme sonuçlarına dair yorumlarda bulunan Brand Finance CEO’su David Haigh ekonomik belirsizlikler nedeniyle tüketicilerin markalardan beklentilerinin arttığını belirtti ve marka sahiplerinin, yenileşme çabalarına hız verirken ürün ve hizmetlerinin değer içermesine daha çok özen gösterdiğini dile getirdi.


Daha fazla bilgi ve en değerli 500 markanın tamamı için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics