Araştırma 13 ŞUBAT 2014 / 16:24

En aşık şehirler İstanbul ve Bursa

Yandex, Sevgililer Günü’ne özel gerçekleştirdiği analizlerde ilginç sonuçlara ulaştı.  Yandex.Haritalar servisi sokak ve caddelerin isimlerini tek tek analiz ederek Türkiye’nin sevgi ve aşk haritasını çıkardı. Yandex, sevgililerin en çok aradığı hediyeleri ve bu dönemde aramalara konu olan en ilginç soruları da derledi.
Yandex , sevgi ve aşka dair isimleri olan adresleri aradı. Aşıklar Caddesi, Sevgi Sokak, Gönül Çıkmazı... Yandex, Türkiye’deki tüm cadde ve sokak isimlerini tarayarak Türkiye’nin sevgi haritasını çıkardı. 

Türkiye’nin en aşık şehirleri İstanbul, Bursa ve İzmir!

14 Şubat Sevgililer Günü’ne özel gerçekleştirilen araştırma sonuçlarında, sokak ve caddelerinde aşk ve sevgiyle ilgili isimlerin en çok geçtiği şehir İstanbul oldu. İçinde sevgi, aşk ve gönül kelimelerinin geçtiği toplam 435 adet cadde ve sokağın 124 tanesi İstanbul’da bulunuyor. Sıralamada Bursa 39, İzmir ise 25 sokak ve cadde ismiyle üçüncü sırada bulunuyor. İlk 10’da yer alan diğer şehirlerin sıralaması ise şöyle oluşuyor: Kocaeli, Ankara, Konya, Balıkesir, Manisa, Eskişehir ve Sakarya.

Çok sayıda kişi sevgilisine ne alması gerektiğini doğrudan İnternet’e sordu
Yandex, analizinde internet kullanıcılarının sevdikleri için son 2 haftalık sürede aradıkları hediye alternatiflerini de araştırdı. Yapılan değerlendirmede İnternet’te maddi hediyelerden çok sevgililerimize söyleyebileceğimiz “güzel sözler” ve “aşk şiirleri”ni aradığımız ortaya çıktı.  En çok aranan ikinci kategori “akıllı telefonlar” olurken doğrudan “Sevgililer Günü hediyeleri” şeklinde arama yapan ve bu özel gün için Yandex’ten hediye alternatifi önerisi almak isteyenler de önemli bir kitleyi oluşturdu.Elbette İnternet’in daha fazla hayatımızda olması ve e-ticaretteki gelişmeler aramalarda “çiçek” ve “çiçek sepeti” gibi kelimelerin en çok arananlar kategorisinde dördüncü sıraya yerleşmesini sağladı.
Cuma gününe gelen 14 Şubat, mini tatil planlarına dönüştü
Aşk şiirleri, güzel sözler, akıllı telefonlar derken gezmekten ve farklı yerler görmekten hoşlananlar da Sevgililer Günü’ne yaklaşırken uçak biletleri ile ilgili aramaların da Yandex’te en çok arananlar arasına girmesinde etkili oldu. Bu da önemli bir kitlenin keyifle vakit geçirebilecekleri romantik tatil planları yaptıklarına dair fikirler oluşturdu.
İlişkilere dair soruları Yandex'e soruyorlar

Yandex Sevgililer Günü odağında yaptığı analizde sevgililerin birbirine soramadıkları en ilginç soruları da derledi. “Sevgililer gününde sevgilisi olmayan ne yapsın?”, “sevgililer günü yaklaşıyor nerdesin sevgilim?”, “sevgililer gününde çikolata kutusuna ne konur?”, “sevgililer gününde hediye almazsa sebebi ne olabilir?”, “sevgililer gününde sevgilisine çiçek almayanlar derdiniz ne?” gibi daha binlerce sorunun cevabı Yandex’te arandı.
Sinema filmlerinin duygu kokan büyülü dünyası Sevgililer Günü odağındaki aramaları da net biçimde etkiledi. “Romantik komedi” ve “romantik komedi filmleri” en çok arananlar listesinde altıncı sırada yer aldı. Bu sonuç ister sevgilisi olsun ister olmasın, Sevgililer Günü’nü evde geçirecek çok sayıda İnternet kullanıcısı olduğunun da adeta bir kanıtı oldu.
Yandex’e sordular: “Sevgililer Günü’nde sevgilisi olmayan ne yapsın?”