Araştırma 10 EYLÜL 2013 / 20:04

Fısıldayan parmaklar

Disney şirketi sesi, insan vücudunun iletken özelliğini kullanarak nakledebilen bir cihaz geliştirdi. 

Parmakların sesi
Ishin-Den-Shin Avusturya’nın Linz kentinde düzenlenen ARS Electronica festivalinde mansiyon ödülü almış bir elektronik sanat projesiydi.
Ishin-Den-Shin adı verilen teknolojiyle, sesi kaydetmek için sıradan bir mikrofon kullanılıyor. Cihaz kaydedilen sesi, mikrofonu tutan kişinin vücudu tarafından iletilen, duyulmayan bir sinyale çeviriyor. Mikrofonu tutan kişi, bir başka kişinin kulağına dokunduğunda, organik bir hoparlör oluşuyor ve ses duyulabilir bir hale geliyor. Bu mikrofona bağlanan ses kayıt cihazı, kullanıcının cildi çevresinde bir elektrostatik bir alan oluşturuyor.

İletken insan vücudu
BBC Türkiye’nin bildirdiğine göre,  Disney’in yeni geliştirdiği bu cihazı kullanarak yapılan ses kaydı, sadece dokunulan kişi tarafından duyulabiliyor.
Ses sinyali, her türlü fiziksel dokunuşla insandan insana nakledilebiliyor. İnsan vücudunun iletkenliğini kullanarak sesi iletme çalışmaları daha önce Google tarafından gerçekleştirilmişti. İç kulak ve kafatasındaki kemiklerin kullanıldığı ses iletim sistemi son olarak gözlükler ve bazı özel kulaklıklarda kullanılmıştı.

Disney masalları fısıldamak istiyor
Ses Mühendisi Profesör Trevor Cox "İnsan vücudu iletken olduğu için sinyalleri bu şekilde iletmeniz elbette mümkün. Ancak bu teknolojiyle ne yapabileceklerini henüz tam olarak anlayamıyorum. Yine de bu teknolojinin bilinmeyen bir büyüsü var" dedi.
Disney’in Pensilvanya’daki araştırma merkezinde Ishin-Den-Shin teknolojisini için geliştiren Ivan Poupyrev, ‘fısıldayan parmaklar’ın Disney için ne ifade ettiğini anlattı. Disney için masal anlatmanın kendileri için çok özel bir olduğunu ve bu büyük uygulama alanında Alaaddin’in lambası örneğinde de olduğu gibi temas içeren deneyimler hikayenin ya da oyunun önemli bir parçası hakine geldiğini anlattı.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics