Araştırma 14 HAZİRAN 2013 / 10:48

Gezi Parkı'nın sosyal medya analizi

Türk kurumsal yazılım şirketi Etiya’nın geliştirmiş olduğu SOMEMTO Sosyal Medya Takip ve Analiz uygulaması ile 31 Mayıs- 6 Haziran 2013 tarihleri arasında yazılan 91 milyon 377 bin 342 adet Türkçe içerikli tweeti inceleyerek bir analiz hazırlandı.

Türkiye’de, Sosyal medyanın gücünün en çok hissedildiği günleri yaşıyor. Bireyler düşüncelerini ve taleplerini Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım platformlarından ile dile getiriyor. Oluşturulan hashtag'ler ve kampanyalar sadece Türkiye 'nin değil, dünyanın da gündeminde.

Dünya, sosyal ağ Twitter 'ın gücü ve yayılma etkisine son Taksim Gezi Parkı Hareketi ile bir kez daha şahit oldu. Hareketin yoğunlaştığı saatlerde dünya çapında yüzbinlerce tweet atılırken, Gezi Parkı ile ilgili hashtag'ler de dünyadaki trend konu başlıklarının zirvesine yerleşti.

31 Mayıs 2013 gününde Dünya trendlerinde ise ilk 10 başlıktan 9'u Gezi Parkı ile ilgili oldu.

Etiya Yönetici Ortağı ve Genel Müdür Yardımcısı Aslan Doğan:  “Etiya’nın geliştirmiş olduğu Somemto ülkemizde ilk kez Türkçe dil modülünün etkin olduğu, Sosyal medya takip ve analiz uygulamasıdır. Gelişmiş doğal dil işleme modülü sayesinde girdinin içeriğini anlayıp, hızlı bir şekilde raporlayabiliyor. İngilizce için gelişmiş teknik ve programlar bulunmasına rağmen,Türkçe için bu ölçüde bir yazılım bulunmadığından Somemto ülkemiz için yepyeni bir sosyal medya takip ve analiz uygulamasıdır. Gezi Parkı eylemleri haftasında yapılan bu çalışma, 31 Mayıs 2013 ile 6 Haziran 2013 tarihleri arasında 91 milyon 377 bin 342 adet Türkçe içerikli tweetin SOMEMTO ürünü ile incelenmesiyle oluşturulmuştur. Somemto, Big Data teknolojileri kullanılarak geliştirilmiştir, bu sayede yüksek miktarda veriyi kısa sürede inceleme ve analiz etme imkanı sağlamaktadır.  İncelenen tweetlerin toplam boyutu 250 GB olup saatte yaklaşık olarak 1.5 GB akıcı ve düzensiz veri işlenmiştir. Tüm raporlar 15 dakika gibi kısa bir sürede güncellenebilmektedir.” dedi.

Rapora ulaşmak için tıklayınız:

http://somemto.com/gezi-parki-eylemleri-haftasinda-sosyal-medya-analizi/

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics