Araştırma 21 MART 2013 / 16:51

HP'den meslek araştırması

HP’nin yaptırdığı araştırma Türkiye’deki her beş aileden birinin çocuklarının büyüyünce doktor olmalarını tercih ettiklerini ortaya koyuyor. Türkiye’deki ebeveynlerin üçte birinden fazlası (yüzde 41) ise çocuklarının dişçi, doktor ya da bilim insanı olmasını istiyor.

Son yıllarda meslek seçimi konusunda aileler çocuklarının yapacakları tercihler konusunda eskiye oranla “daha az” baskıcı olmaya başlamalarına karşın, HP’nin yaptığı araştırma ebeveynlerin hala meslek seçimi konusunda oldukça katı olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, Türkiye’deki ebeveynlerin yüzde 20’si çocuklarının doktor olmalarını istiyor. Türk anne babaların çocuklarına yakıştırdığı en gözde ikinci meslek ise yüzde 13’lük oranla bilim insanlığı. Araştırmada ortaya konulan bir diğer önemli sonuç da Türk ebeveynlerin üçte birinden fazlasının (yüzde 41) çocuklarının dişçilik, doktorluk ya da bilim insanlığı gibi bilim tabanlı meslekleri tercih etmelerini istemesi.
Türkiye’deki ebeveynlerin çocuklarına layık gördükleri meslekler

1 Doktor (yüzde 22)

2 Bilim İnsanı (yüzde 13)

3 Girişimci (yüzde 11)

4 Mühendis (yüzde 11)

5 Yaratıcılık odaklı profesyonellik (grafik tasarımcı, vb.) (yüzde 8)

6 Mimar (yüzde 8)

7 Pilot (yüzde 6)

8 Dişçi (yüzde 6)

9 Öğretmen (yüzde 5)

10 Avukat (yüzde 4)

11 Polis Memuru (yüzde 3)

12 Oyuncu (yüzde 1)

13 Gazeteci (yüzde 1)

14 Sporcu (yüzde 0)

HP Türkiye Baskı Sistemleri Kategorisi Departman Müdürü Serkan Bayır ise şu açıklamayı yapıyor:

“HP olarak çocuklarımızın hayallerinin peşinden gitmelerini yürekten istiyoruz. Yenilikçi HP Ink Advantage ürün ailesi öğrencilerin ve ebeveynlerinin maliyet kaygısı olmadan baskı almalarını sağlıyor. Üstelik geleneksel yazıcılarla neredeyse aynı fiyata olmasına rağmen iki katı kadar fazla baskı alabiliyorlar. Böylelikle söz konusu eğitim olduğunda diğer birçok şeyden feragat etmeleri gerekmiyor.”

Doktorluk Orta ve Doğu Avrupa’da da gözde

HP araştırmasının kapsadığı ve Romanya, Polonya, Ukrayna, Rusya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovakya’yı içeren Orta ve Doğu Avrupa’da da ebeveynlerin çocukları için ifade ettikleri meslek tercihlerinde aslan payı doktorluğun oldu. Orta ve Doğru Avrupa’da ebeveynlerin tercihlerinde geleneksel kariyer odakları hala geçerliliğini koruyor. Söz konusu ülkelerde anne babaların yüzde 17’si çocuklarının doktor , yüzde 15’i ise avukat olmasını istiyor. Modern kariyer seçeneklerinin bu ülkelerde eski dönemlere oranla daha çok ilgi çektiği de görülüyor. Bu bölgedeki anne babaların yüzde 26’sı çocuklarının ‘yaratıcı profesyonel’ (yüzde 14) ya da ‘girişimci’ (yüzde 12) olmasını istiyor.
Orta ve Doğu Avrupa sonuçları

1 Doktor (yüzde 17)

2 Avukat (yüzde 15)

3 Yaratıcı Profesyonel (yüzde 14)

4 Girişimci (yüzde 12)

5 Mühendis (yüzde 7)

6 Dişçi (yüzde 6)

7 Mimar (yüzde 6)

8 Sporcu (yüzde 5)

9 Bilim İnsanı (yüzde 4)

10 Polis Memuru (yüzde 3)

11 Oyuncu (yüzde 3)

12 Pilot (yüzde 2)

13 Öğretmen (yüzde 2)

14 Gazeteci (yüzde 2)

Eğitim Uzmanı Profesör Sarah Moore, konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor:

“Her kariyer için başarının anahtarı iyi bir eğitimdir. Verimli çalışmanın en iyi yöntemlerinden biri ders notlarının baskısını alıp üzerlerinde çalışma yapmaktır. Öğrencilerin bilgisayar ekranına bakmaktansa ellerine aldıkları notlarla çalışmalarının daha başarılı sonuçlar doğurduğu görüyoruz.”

Modern mesleklerin Akdeniz’deki yükselişi

BAE, Güney Afrika, Türkiye ve Yunanistan’ı içeren Orta Doğu, Afrika ve Akdeniz bölgelerinde ebeveynlerin yaklaşık yüzde 17’si çocuklarının doktor olmalarını tercih ediyor. Araştırmaya katılan anne babaların neredeyse üçte biri çocuklarının bilimsel sektörde (yüzde 31) çalışmalarını istiyor. Geleneksel meslekler her ne kadar en çok tercih edilenler olsa da, zamanın ruhundaki değişim ve modern mesleklerin yükselişi bu bölgede de hissediliyor. Araştırmada girşimcilik ve mühendislik gibi mesleklerin ilk 3’te yer alması ailelerin görüşlerinin nasıl değiştiğini ortaya koyuyor.
Ortadoğu, Afrika ve Akdeniz Sonuçları

1 Doktor (yüzde 17)

2 Girişimci (yüzde 16)

3 Mühendis (yüzde 15)

4 Bilim İnsanı (yüzde 11)

5 Yaratıcı Profesyonel (yüzde 10)

6 Mimar (yüzde 6)

7 Pilot (yüzde 5)

8 Öğretmen (yüzde 5)

9 Sporcu (yüzde 4)

10 Avukat (yüzde 4)

11 Polis Memuru (yüzde 3)

12 Dişçi (yüzde 3)

13 Oyuncu (yüzde 2)

14 Gazeteci (yüzde 1)

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics