Araştırma 02 MAYIS 2013 / 15:07

İnternetin en hızlısı Uzakdoğulular

Dünya üzerinde 70’den fazla ülkede hizmet veren ve internet istatistik ve raporları sunan Akamai firmasının 2012 Yılı dördüncü çeyreği için hazırladığı 'İnternet Durum Raporu' yayınlandı. Rapora göre dünyada ülkelerin ortalama internet hızları yeniden belirlendi.

Dünya ortalaması 2,9 Mbps
Akamai’nin raporuna göre, geçtiğimiz çeyrekten bu çeyreğe bakıldığı zaman tüm dünyanın ortalama internet bağlantı hızı yüzde 5 artış göstererek 2,9 Mbps’ye yükseldi. Raporda 2011 yılı ile kıyaslandığı zaman ise ortalama internet hızının yüzde 25 arttığı kaydedildi.

İnternette en hızlılar Uzakdoğu ülkeleri
Rapora göre dünyanın en hızlı internet bağlantı hızına sahip ilk 10 ülkesi ortalama bağlantı hızlarını daha da artırdı. Hollanda’nın hızı yüzde 3,3, Hong Kong’un hızı yüzde 5,4 artarken Japonya’nın ortalama bağlantı hızı ise yüzde 19 artış gösterdi. Raporun en hızlı internet ortalaması sıralamasında ise fiber yayılımında oldukça ilerde olan Uzakdoğu ülkeleri yine başı çekti.  Sıralamanın ilk üçünde 14 Mbps ile Güney Kore, 10,8 mbps ile Japonya ve 9,3 mbps internet hızı ortalamasıyla HongKong yer aldı. Türkiye ise, Akamai’nin hazırladığı rapora göre ortalama internet bağlantı hızı sıralamasında alt sıralarda yer aldı. Türkiye’nin 2012 yılı dördüncü çeyrekte ortalama internet hızı 2,754 Mbps oldu.

Ortalama internet bağlantı hızlarına göre dünya sıralaması;

  

Akamai İnternet Durum Raporu

Akamai Intelligent Platform üzerinden toplanan verilerden, saldırı trafiği, geniş bant internet, mobil internet ve diğer ilgili konularda istatiksel veriler sağlayan İnternetin Durumu Raporu (State of the Internet) bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics