Araştırma 29 MART 2013 / 11:05

KOBİ’lerin 2013 beklentileri

VMware’in Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nde gerçekleştirdiği araştırma, KOBİ’lerin 2013 ve sonrası için sanallaştırmaya daha fazla yatırım yapmayı düşündüklerini ortaya koydu.

VMware 2012 yılı sonunda Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nde KOBİ’lerin 2013 yılı için BT öncelikleri, korkuları, karşılaşacaklarını düşündükleri zorluklar ve 2013 planlarını öğrenmek üzere bir araştırma gerçekleştirdi. VMware’in araştırma sonuçları, 2013 yılında ve önümüzdeki dönemde bu bölgedeki KOBİ’lerin BT konusundaki kararlarını etkileyecek 4 ana başlık bulunduğunu ortaya koyuyor.

Kesintilerin en aza indirilmesi ve iş yeri etkinliği

İşletmelerindeki BT harcamaları için kendilerine açık çek verilmesi halinde ne yapacakları sorulduğunda, KOBİ yöneticilerinin büyük çoğunluğu bu parayı güncellemeler ve geçişler sırasında harcanan zamanı azaltmak, işletme etkinliğini artırmak, operasyonel harcamaları ve bunların şirket gelirleri üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için kullanacaklarını söylediler. Büyüyen bir işletme için kesintilerin, kısa süreli de olsa gelirleri etkileyen önemli bir faktör olduğunu belirten yöneticiler, bu nedenle bu kesintileri en aza indirmenin ilk öncelikleri olduğunu söylediler.

Felaket kurtarma çözümleri de KOBİ’ler için önemli

VMware’in araştırmasına göre felaket kurtarma çözümleri de araştırmaya katılan KOBİ’lerin önceliklerinden biri. Yaklaşık her 4 KOBİ yöneticisinden 1’i, 2013 yılı için en büyük endişe doğuran alanın felaket kurtarma olduğundan bahsetti. Büyük organizasyonlar için güçlü felaket kurtarma çözümleri her zaman öncelikli olsa da, KOBİ’ler bunu genellikle karşılanamayacak ve kendileri için ciddi dezavantaj olan bir konu olarak görüyor. Önemli BT sistemlerinden birinin işlemez hale gelmesi durumunda, KOBİ’ler kendileri için hayati öneme sahip kazançlarını ciddi oranda kaybedebilirler. Sanallaştırılmış felaket kurtarma ürünleri hem bu sorunlarla mücadele etmek için hesaplı bir çözüm sunuyor, hem de sistem çökmelerinin etkisini de en aza indiriyor.

Ekonomideki durgunluk devam ettiği sürece, devamlı büyüme tüm şirketler için zor. Oysa pek çok KOBİ büyümeyi destekleyen çok daha hesaplı bir çözüm olan sanallaştırma teknolojisini kullanarak daha etkin büyüme sağlayabiliyorlar. Araştırmaya katılan yaklaşık her 4 KOBİ yöneticisinden 1’i işletme taleplerini karşılayacak, büyümeye hızlı uyum sağlayabilecek ölçeklenebilir çözümler kullanmak ve sadece ihtiyaç duyduklarında ihtiyaç duyduklarının bedelini ödemek için SaaS çözümlerini araştırdıklarını belirtiyor.

Donanım harcamalarını düşürmek de öncelikli konular arasında

Araştırmaya katılan pek çok yönetici, harcamaları düşürmenin kendileri için en öncelikli konu olduğunu söylüyor. Harcamaları düşürmek için ise KOBİ’ler çok daha zekice yatırım yapmayı ve bu yatırımdan daha büyük bir geri dönüş almak istiyorlar. Sahip oldukları ile daha fazlasını yapabilmelerine ve yatırımlarından çok daha fazla geri dönüş almalarına olanak tanıyan ölçeklenebilir, düşük maliyetli sanallaştırma çözümlerine gösterdikleri ilgi bunu net biçimde ortaya koyuyor.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics