Araştırma 05 NİSAN 2013 / 11:18

Kurumsal veri kaybı müşteri kaybettiriyor

Kurumsal verilerini korumayan şirketler, müşteri bilgileri ve finansal verilerini de kaybetme riskiyle karşı karşıya. Kaspersky Lab’in yaptığı araştırmaya göre bu tür vakaların yüzde 36’sında müşteriler de zarara uğruyor.

Uluslararası araştırma şirketi B2B’nin Kaspersky Lab için yaptığı ve 22 ülkeden 3 bin 300 BT uzmanının katıldığı ankete göre veri kayıpları, sadece şirketi ve çalışanları olumsuz etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda müşteri bilgileri ve finansal verilerin de kaybıyla birlikte müşterileri de zarar uğratıyor. Araştırmaya göre, bu tür vakaların yüzde 36’sında şirketler, yine yüzde 36’sında ise müşteriler zor durumda kalıyor. Olayların yüzde 31’inde ise kaybedilen ya da çalınan çalışan verileri oluyor.

Araştırma sonuçlarına göre, veri sızdırma, kurum içi ya da kurum dışı nedenlerden kaynaklanabiliyor. BT uzmanlarının yüzde 35’i, en sık rastlanan kurum dışı tehditi, “Zararlı yazılım nedeniyle şirketlerin veri kaybı” olarak tanımlandı. Sonraki en sık rastlanan nedenler ise e-posta tabanlı saldırılar (yüzde 21) ve kimlik avı (yüzde 17) olarak sıralanıyor. Kurum içi tehditler söz konusu olduğunda ise, önemli verilerin kaybolması, siber suçluların mağdur bilgisayarlara zararlı yazılım bulaştırmak için faydalandığı şirket yazılımındaki zayıf noktalar (yüzde 25) nedeniyle gerçekleşiyor.

Yine aynı araştırma, yüksek orandaki veri sızıntılarının mobil cihazlardan geldiğini ortaya çıkarıyor. Katılımcıların yüzde 23’ü veri ihlalinin nedeni olarak veri kaybını gösterirken, yüzde 15’i mobil cihazların çalınmasını sebep olarak gösteriyor. Bu durumların yüzde 13’ünde önemli bilgiler, yanlış e-posta adresine mesaj göndermek gibi ihmalkarlık nedeniyle yanlış ellere düşüyor.
ETİKETLER : Kaspersky Lab

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics