Araştırma 03 MART 2014 / 08:00

Sepeti netten doldurmaya devam

Çevrimiçi alışverişte kredi kartı öncelik… Alışverişlerde elektronik ürünler de öyle… İnternet alışverişçisi çok fazla taksit istemiyor. Bu yüzden BDDK’nın taksit sınırlama kararının e-alışverişi çok olumsuz etkilemesi de beklenmiyor.

’Sayılarla 2013 Elektronik Ticaret Raporu’; tüketici eğilimleri, internet alışverişlerinde öne çıkan ürünler, taksit tercihleri konusunda önemli detaylar barındırıyor. E-ticaret sektöründe 2014 yılı gündemi de oldukça yoğun.

Proticaret’in hazırladığı ‘Sayılarla 2013 Elektronik Ticaret Raporu’, gerek tüketici eğilimleri, gerek internet alışverişlerinde öne çıkan ürünler, gerek taksit tercihleri, gerekse e-ticaret sitelerinde gündeme gelmesi beklenen yatırımlarla ilgili önemli detayları ortaya koyuyor. Proticaret Kurucu Ortağı ve Pazarlama Direktörü Süleyman Zafer Kuzucu, sanal dünyada yapılan ticaret konusunda önemli bir tecrübeye sahip olduklarını, bu araştırmada da 18 bin sitede 180 bini aşkın tüketici üzerinde çalışma yaptıkları bilgisini verdi. Gelelim ana başlıklara.
Ödemelerde tercih yüzde 78,72 ile kredi kartı, yüzde 12,83 ile teslimatta ödeme, yüzde 8,44 ile banka havalesi. Kredi kartı kullanımının yüksekliğini “E-ticarete güven arttı” şeklinde yorumlayan Kuzucu’ya göre, bunun temelinde kredi kartlarına yönelik güvenin artması yatıyor. Bu artış, e-ticaretteki yoğunluğun devamlılığını sağlayacak temel faktör olurken, bununla birlikte, ilk defa sanal mağazalardan mal alacakların da ‘teslimatta ödemeye’ ağırlık vermesi bekleniyor. Bu durumda, ödemelerde banka havalesinin payının azalma olasılığı yükseliyor. Kuzucu, “Teslimatta ödeme artmaya devam edecek. Çünkü kargo şirketlerinin 2013 yılında bu konuda çözümleri çoğaldı. E-ticarette sipariş verip, hatalı ürün gönderimlerine karşı bu yapı bir güvence oluyor. Bu güvence, e-ticaretin hacminin artmasına da katkıda bulunacak” yorumunu yaptı.
Ürün siparişlerinde hala elektronik açık ara önde ve onu tekstil ürünleri izliyor. Ama Kuzucu’ya göre, bundan da önemlisi ev dekorasyon ürünlerinin büyük ivme sergilemesi. 2014 yılında elektroniğin liderliğinin devam etmesini beklediğini ifade eden Kuzucu, “Ama tekstil ve ev dekorasyon malzemelerinin de aradaki farkı büyük ölçüde kapatması bekleniyor” eklemesini yaptı. Ev dekorasyon başlığında ciroda payını artırması beklenen ürünleri ise poster-tablo satışları, perde, biblo gibi hediyelik eşyalar oluşturuyor.
Taksit ilgisine bakıldığında, araştırmaya göre, çevrimiçi alışveriş yapanların zaten çok fazla taksit yapmak istemediği ortaya çıkıyor. Çevrimiçi alışveriş yapanlar, gerçek mağazadan alışveriş yapanlara göre daha kısa vadeli ödeme tercihleri yapıyorlar. Kuzucu’ya göre bu eğilimin, gelir seviyesi ve eğitim ile doğru orantılı olduğunu söylemek mümkün. Çünkü e-ticaret alışverişi yapanların gelir seviyesi ve eğitim ortalamaları daha yüksek. İllere göre siparişlerde bölgesel ihtiyaçlar ön planda.

Fiziki mağazalara karşı çevrimiçi avantajlı
2014 yılı beklentilerine bakıldığında, kredi kartı kullanımının ve bu ödeme aracına yönelik güvenin artması, e-ticarete yönelik güveni de artırdı. Bu eğilimin 2014 yılında süreceği tahmininde bulunan Kuzucu’ya göre, e-ticarette büyümeyi sağlayan bir unsur da kapıda teslimat konusunda PTT başta olmak üzere birçok kargo şirketinin kendini yenilemesi. Sonuçta birçok tüketicinin çevrimiçi alışverişe yönelmeden önce ilk güven testini kapıdan ödeme oluşturuyor.
BDDK’nin kredi kartı ile alışverişte taksitlere getirdiği sınırlama, Kuzucu’ya göre, e-ticaret alanında ciroda 2013 yılına kıyasla artışın işaretini veriyor. Bir tarafta, yeni e-ticaret girişimlerinin artık elektronikten ev dekorasyonu ve mobilyaya kayacağı üzerinde duran Kuzucu’ya göre, fiziki mağazası olanlar e-ticarete daha fazla ağırlık verecek. Çünkü taksit sınırlamasında fiziki mağazalarda düşen cirolara karşı e-ticaret avantaj olacak. İşletme maliyetleri daha az olan e-ticaret siteleri, daha ucuza mal satabilirken, fiziki mağazası olanlar daha pahalıya ürün satıyorlar. “Bu makas bugüne kadar fazla değildi” analizini yapan Kuzucu, bundan sonra e-ticaret sitelerinin daha fazla kampanya yaparak ve ürün fiyatlarını daha aşağıya çekerek bu sorunu aşacakları kanısında. Hazırlıkları süren mobil ödeme yasasının da e-ticareti olumlu etkilemesi bekleniyor.

Yatırım zamanı
E-ticarette başarılı olan şirketlerin önünde, hayata geçirmeleri gereken yeni yatırımlar var. Kuzucu, “Önceki yıllarda e-ticarette başarılı olmuş şirketler, bu yıl sistemlerini otomasyona geçirmek için çaba sarf edecek” saptamasını yaparken, bu ‘otomasyon’ başlığını tedarik, teslimat, tahsilat ve piyasa araştırması konularında farklı yazılımlarla kendi sistemlerin bütünleştirmeleri şeklinde detaylandırdı. Bir tarafta da, ürün başlığında tedarikçi otomasyonları öne çıkacak. Hatta Kuzucu’nun tahmini, bu bütünleştirmelerin çözüm ortaklarını ve tüketicileri de kapsayacağı yönünde.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN