Araştırma 30 TEMMUZ 2013 / 14:36

Sporseverlerin yüzde 64’ü sporu cepten takip ediyor

Dijital spor medyası şirketi Perform, ‘Küresel Spor Medyası Tüketim Raporu’nun sonuçlarını basın toplantısında açıkladı. İnternet üzerinden yapılan anketlerle spor medyasının ne şekilde kullanıldığını ortaya çıkaran rapor, geçen yıl izlenen Avustralya, Brezilya, Çin, Fransa, Almanya, İngiltere, Rusya ve ABD’ye ek olarak bu yıl Türkiye, Japonya, Hindistan ve Endonezya’yı da kapsıyor. Rapora göre, Türkiye’deki 22 milyon aktif sporseverin yüzde 64’ü futbolu mobil cihazlarından takip ediyor.

Perform’un küresel iş ortakları olan araştırma şirketleri ile birlikte hazırladığı ve bu yıl üçüncüsünü yayınladığı ‘Küresel Spor Medyası Tüketim Raporu 2013’te internet kullanıcısı sporseverlerin spor medyasını ne şekilde kullandığı detaylı bir şekilde ortaya çıkıyor. Raporla ilgili bir değerlendirme yapan ve öne çıkan sonuçları basın toplantısında paylaşan Perform Türkiye Genel Müdürü Emre Uğurlu, “www.taraftaritanimak.com adresinden tamamına ulaşılabilen araştırma, hem küresel çapta hem de Türkiye özelinde, spor ekonomisinin ne denli büyüdüğünü, ne kadar geniş bir kitlenin sporu takip ettiğini ortaya koyuyor. Online medya yazılı basının önüne geçmiş durumda. Rapor ayrıca, sporun mobil cihazlar ve sosyal ağlar üzerinden takibinde de Türkiye’nin pek çok ülkenin önünde yer aldığını ortaya koyuyor” dedi.

Futbol takibinde Brezilya’ya yaklaştık

Türkiye futbolu yüzde 64’lük izlenme oranıyla yüzde 68’le ilk sırada bulunan Brezilya’nın ardından İspanya ile birlikte Avrupa ülkeleri arasında futbolun en çok takip edildiği ülke olarak ikinci sırada yer alıyor. Bu oran aynı zamanda Avrupa ülkeleri arasında Türkiye’yi ilk sıraya taşıyor. Türkiye’de en popüler diğer spor dalları yüzde 48 ile basketbol, diğeri ise yüzde 36 ile voleybol.

Sosyal ağlarda Türkiye ilk sırada

Spor içeriği takibinde televizyon yüzde 94’lük oranla birinci sırada. Yazılı basın ise yüzde 81’lik oranıyla yüzde 85 orana sahip çevrimiçi yayınların gerisinde yer alıyor. Taraftarların yaklaşık üçte ikisi (yüzde 64) mobil cihaz kullanılırken buna yakın bir oranı da spor içeriğine sosyal ağ platformlarıyla (yüzde 66) erişiyor. Sosyal ağ platformunun kullanımında Türkiye’nin ardından ikinci sırada bulunan Hindistan’da bu oran yüzde 63 olurken, Almanya (yüzde 21) ve ABD (yüzde 25) gibi internet kullanımının yaygın olduğu ülkelerde, sporun sosyal ağlarda düşük oranda takip edildiği görülüyor.

Haftada 15 saat spor takibindeyiz

Perform’un araştırmasından çıkan diğer bir ilginç sonuç da sporseverlerin spor olaylarını takip etmek için tüm bu mecralarda haftada kaç saat geçirdiklerine ilişkin. Hindistanlı sporseverler haftada 19.1 saatlerini spor takibi için harcarken, Türkiye 15.2 saat ortalaması ile 14 ülke arasında ikinci sırada bulunuyor. Türkiye’nin ardından 14.6 saatle Çin geliyor.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics