Araştırma 06 EYLÜL 2013 / 12:58

Tarımda bilişim teknolojileri

[caption id="attachment_47114" align="alignleft" width="280"] Taşınabilir güneş pili[/caption]

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümü tarafından Konya Rixos Hotel’de düzenlenen 28. Ulusal Tarım Mekanizasyon Kongresi bugün sona eriyor.[book id='' /][book id='' /] Kongrede ; tarımsal araçlar üreticileri, tarımsal üreticiler, akademisyenler, devlet yöneticileri yer alıyor.
Entelektüel bakış açısı
Tarım, Orman ve Köy işleri Komisyonu Eski Başkanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi ilk oturumda yaptığı konuşmada bilgi odaklı bakış açısının önemine değindi.“Bulunduğumuz coğrafi bölgenin önemini iyi bilmeliyiz. Tarımın gelişmesi için dönemin şartlarını iyi bilmeli ve bu konuda entelektüel bir bakış açısına sahip olmalıyız. Çağın getirilerini iyi anlayan ve analiz eden bir bakış açısıyla ülkemizin tarım alanındaki gelişmişliğini arttırmak için çalışmalıyız” şeklinde konuştu.
Bilişim sektörü tarımsal verimi artıracak
(TARMAKBİR) Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği Genel Sekreteri Selami İleri, tarımsal verimliliğin artırılabilmesi için araştırma geliştirme çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiğini ve bilişim sektörünün teknik gelişmeler ve uygulamalar sağlayarak tarımsal verimliliği artıracağını söyledi. Teknolojiden yeterince yararlanmak gerektiğini ve üniversitelerle tarım sanayisi alanında işbirliği yapılması gerektiğini ifade etti.
İlgi çeken başlıklar
Kongrede gerçekleştirilen sunumlar içinde ‘Mobil Güneş Pili Sulama Makinesinin Arazi Koşullarında Bazı Deneysel Çalışmaları’ tarım sektöründe teknolojik gelişmelerin uygulanmasına yönelik bir vizyona sahip. Kongre programında yer alan ‘Tarımda Yapay Zekâ Uygulamaları’ ve ‘Sera Üretim Mekanizasyonunda Robotik Uygulamalar: Literatür Çalışması’ poster sunumları BT sektörü adına ilgi çekici.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
ETİKETLER : tarım
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN