Araştırma 06 EYLÜL 2013 / 12:58

Tarımda bilişim teknolojileri

[caption id="attachment_47114" align="alignleft" width="280"] Taşınabilir güneş pili[/caption]

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümü tarafından Konya Rixos Hotel’de düzenlenen 28. Ulusal Tarım Mekanizasyon Kongresi bugün sona eriyor.[book id='' /][book id='' /] Kongrede ; tarımsal araçlar üreticileri, tarımsal üreticiler, akademisyenler, devlet yöneticileri yer alıyor.
Entelektüel bakış açısı
Tarım, Orman ve Köy işleri Komisyonu Eski Başkanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi ilk oturumda yaptığı konuşmada bilgi odaklı bakış açısının önemine değindi.“Bulunduğumuz coğrafi bölgenin önemini iyi bilmeliyiz. Tarımın gelişmesi için dönemin şartlarını iyi bilmeli ve bu konuda entelektüel bir bakış açısına sahip olmalıyız. Çağın getirilerini iyi anlayan ve analiz eden bir bakış açısıyla ülkemizin tarım alanındaki gelişmişliğini arttırmak için çalışmalıyız” şeklinde konuştu.
Bilişim sektörü tarımsal verimi artıracak
(TARMAKBİR) Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği Genel Sekreteri Selami İleri, tarımsal verimliliğin artırılabilmesi için araştırma geliştirme çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiğini ve bilişim sektörünün teknik gelişmeler ve uygulamalar sağlayarak tarımsal verimliliği artıracağını söyledi. Teknolojiden yeterince yararlanmak gerektiğini ve üniversitelerle tarım sanayisi alanında işbirliği yapılması gerektiğini ifade etti.
İlgi çeken başlıklar
Kongrede gerçekleştirilen sunumlar içinde ‘Mobil Güneş Pili Sulama Makinesinin Arazi Koşullarında Bazı Deneysel Çalışmaları’ tarım sektöründe teknolojik gelişmelerin uygulanmasına yönelik bir vizyona sahip. Kongre programında yer alan ‘Tarımda Yapay Zekâ Uygulamaları’ ve ‘Sera Üretim Mekanizasyonunda Robotik Uygulamalar: Literatür Çalışması’ poster sunumları BT sektörü adına ilgi çekici.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
ETİKETLER : tarım

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics