Araştırma 10 OCAK 2013 / 15:33

Uçak rezervasyonları en çok Pazartesi yapılıyor

Uçak bileti arama ve karşılaştırma motoru Skyscanner’ın son araştırmasına göre seyahatseverler, uçuş aramalarını yoğun olarak pazar akşamları yaparken, rezervasyonlarını pazartesi öğle yemeği saatinde gerçekleştiriyor.

Araştırmanın dikkat çeken bir diğer sonucu da, kişilerin, uçuş aramak için Skyscanner’ın ücretsiz mobil uygulamasını tercih ederken, rezervasyonlarını ise çoğunlukla bilgisayar üzerinden yaptıkları açıklandı. Tayvanlılar, Japonlar ve Güney Koreliler ise her iki işlemi de mobil cihazları üzerinden gerçekleştirmeyi tercih ediyor.

Skyscanner’ın verilerine göre, uçak bileti aramalarında haftanın en yoğun zamanı pazar akşamı saat 21.00 olarak öne çıkıyor. Hafta sonu tatiline doyamayanlar, her şeyden uzaklaşmak için bir sonraki tatillerini pazar akşamı mobil cihazlarından planlamaya başlıyor. Skyscanner uygulamasının “her yer” seçeneğinin en çok bu zamanda kullanılması da seyahatseverlerin yeni tatil fikirleri aradığına işaret ediyor.

Ancak gidilecek yere karar verip, iş rezervasyon yapmaya geldiğinde pazartesi öğle yemeği saatleri, 12.00 – 14.00 arası tercih edildiği ve uçak biletlerinin bilgisayarlardan ayırtıldığı belirtildi. Seyahat planlamada dünyada en yüksek mobil uygulama kullanım oranı yüzde 50 ve üzeriyle Avustralya ve Singapur’da görülürken, bu oran Türkiye ve Fransa’da yüzde 32.

Uçuş Aramaları Mobil Cihazdan, Rezervasyonlar Bilgisayardan

Seyahatseverler tatillerini planlarken ve uçuşları araştırırken mobil cihazları tercih ediyor. Fakat planlar kesinleştikten sonra uçak bileti ayırtmak için çoğunlukla bilgisayar kullanılıyor.

Tayvan, Japonya ve Güney Kore gibi teknoloji meraklısı ülkeler, hem uçuş aramalarını hem de bilet rezervasyonlarını mobil cihazlardan rahatça yapmayı tercih ederken, Avrupalı kullanıcılar seyahat fikirleri araştırıp arkadaşlarıyla paylaşmak için mobil cihazlarını, rezervasyon yapmak için ise bilgisayarlarını kullanıyor.

Android’liler Araştırmacı, Windows Phone’lular Kararlı

Uçak biletinin nasıl ve ne zaman arandığı, mobil cihazların türüne göre de farklılık gösteriyor. Android kullanıcılarının Skyscanner uygulamasının “Her Yer” seçeneği ile daha fazla seçeneği incelemeyi tercih ettiği, Windows Phone kullanıcılarının ise rezervasyonlarını mobil uygulamadan tamamlayarak, Android kullanıcılarına kıyasla daha kararlı olduğu açıklandı.

1000’den fazla havayolu şirketinin uçak biletlerini, fiyat ve mekân bazında karşılaştırarak, kullanıcılarına çeşitli uçak bileti alternatiflerini sunan Skyscanner’ın, Android, Windows Phone, iPhone, iPad ve BlackBerry için geliştirdiği uygulaması ücretsiz olarak indirilebiliyor ve 25’in üzerinde farklı dilde kullanılabiliyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics