Araştırma 29 MART 2013 / 13:44

Verileri korumak için şifreleme son kaleKaspersky Lab tarafından her yıl gerçekleştirilen B2B Uluslararası anketine göre ‘şifreleme’, en yaygın kullanılan 5’inci koruma tekniği haline geldi. 2011 yılındaki araştırma sonuçlarında ilk 10 içinde zar zor yer bulan şifreleme, geçtiğimiz yıl ile birlikte şirketlerin oldukça dikkatini çekmiş görünüyor. 

Ayrıca, firmaların geliştirmek istedikleri güvenlik önlemleri arasında, en yüksek sonucu alan zararlı yazılım korumasının ardından da 2’inci sırada şifreleme geliyor. Fakat tüm bu sonuçlara rağmen, şifreleme sistemlerinin bu yıl şirketler tarafından uygulanan en etkili koruma yöntemleri listesinde hala ilk beşe girememiş olduğu görülüyor.

Gerçekte şifreleme, savunmanın en son engeli: yasadışı eylemlerde bulunan biri, şirketin BT altyapısına başarılı bir şekilde girdiğinde bile bu son kale, önemli bilgilere erişimi son derece zor bir hale getiriyor. Ancak birçok şirket, şifrelemeyi henüz tam olarak benimseyebilmiş değil. Uzmanların sadece üçte biri (yüzde 36) tam disk şifreleme (aynı zamanda bilgi dizilerinin şifrelenmesi olarak da bilinmektedir) kullanıyor ve yarısından azı (yüzde 44) sadece kritik bilgilerini bu teknoloji ile koruyor. USB sürücüler gibi harici cihazlarda şifreleme ise yüzde 32 oranında kullanılıyor.


Katılımcıların yüzde 34’ü şifreleme işlemlerini karmaşık buluyor


Çıkan bu sonuç, şirketlerin veri koruma sistemleri uygulanırken karşılaştığı zorluklarla açıklanabilir. Katılımcıların yüzde 34'ü bu işlemleri aşırı karmaşık olarak nitelendiriyor.  konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Kurumsal BT altyapısının kapsamlı güvenlik sisteminin içine entegre edilen şifreleme, etkili bir çözüm olabilir. İş çözümlerimiz, tüm kurumsal ağ uç noktalarına esneklik ve yönetimi kolay koruma sağlamaktadır.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics