Araştırma 22 MART 2013 / 11:40

Yeşil ürünlerin en büyük engeli, ‘fiyat yüksekliği’

Enerji yönetimi üzerine çalışan Schneider Electric ile Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından gerçekleştirilen 2. Yeşil Tüketim Araştırması’nın sonuçları açıklandı.  

Türkiye’de tüketicilerin ‘çevreci tüketim’ konusundaki davranışlarını, beklentilerini ve satın alma alışkanlıklarını ölçmek amacıyla bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Yeşil Tüketim Araştırması, Türkiye genelinde, 15 ilde, 15 yaş üstü 1.334 tüketicinin katılımıyla yapıldı.  Araştırma, tüketicilerin yarısının yeşil ve çevre dostu ürünü’ ‘geri dönüşüm’ ile tanımladıklarını, tüketiciler için en yeşil ürünlerin geri dönüşümlü poşet, beyaz eşya ve geri dönüşümlü ambalaj olduğunu ortaya koydu.

Tüketicinin yeşil ve çevre dostu üründe aradığı özelliklerin içinde enerji verimliliğine verdiği önem yüzde 16’da kaldı. Araştırma sonuçlarına göre tüketici devletten çevreyle ilgili daha fazla teşvik ve destek bekliyor. Araştırmaya katılanlar, yeşil ve çevre dostu ürünlerin önündeki en büyük engelleri ‘fiyat yüksekliği’ ve ‘yeşil ürünler ile ilgili yeterli bilgiye ulaşamama’ olarak bildirdi.

Yeşil Tüketim Araştırması 2012’ye katılan tüketicilerin yüzde 13’ü yeşil ürünleri ‘her zaman’ kullandığını belirtirken; yeşil ürün tüketimi üniversite mezunlarında, kadınlarda ve üst gelir gruplarında artış gösteriyor.

Turhangil: Sürdürülebilir dünya için en önemli çıkış yolu, enerji verimliliği…

Schneider Electric Orta Doğu Bölgesi Başkanı Turhan Turhangil, 2050 yıllarına ilişkin olarak, dünyada enerji tüketiminin iki katına çıkacağı, buna karşılık karbon emisyonunun yarıya düşürülmesi gerektiği gibi iki önemli öngörü olduğuna vurgu yaparak, “Bu iki gerçek, bize sürdürülebilir yaşam için enerjiyi daha verimli kullanmak zorunda olduğumuzu gösteriyor” dedi.

Schneider Electric Türkiye Müdürü Bora Tuncer de sürdürülebilirlik anlayışının gerek çeşitli sektörlerde gerekse toplumun sosyal yaşantısında yerleşmesi için farklı çalışmalara ve projelere imza attıklarını dile getirerek şöyle konuştu:

“Bunu yaparken de mevcut durumu analiz etmenin ve tüketici eğilimlerini belirlemenin işimize ışık tutacağına inanıyoruz. Bu noktada, toplumun sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği konusunda farkındalığını artırmaya soyunan bir şirket olarak, bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Yeşil Tüketim Araştırması’nı oldukça önemsiyoruz. Yeşil Tüketim Araştırması 2012, birçok sektöre rehberlik edebilecek önemli bir kaynak. Biz de bu araştırma vesilesiyle hizmet verdiğimiz tüm sektörlere önderlik ettiğimizi düşünüyoruz. Tüketicilerin çevre dostu tüketim konusunda bilinç durumunu ortaya koyan araştırmanın her yıl daha da büyüyerek, yolumuzu aydınlatmasını diliyoruz.”

Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Sungur Bursa, Sevinç Onay ve Semra Sevinç, Yeşil Tüketim Araştırması 2012’nin sonuçlarına ilişkin yaptıkları ortak değerlendirmede, Türkiye Yeşil Tüketim Araştırması’nın sektörler için önemli bir rehber olabileceğini ve markalara bu konuda çok önemli görevler düştüğünü belirtti.
 

Yeşil Tüketim Araştırması 2012’nin dikkat çeken sonuçları:

 •           Tüketicilerin yarısı, yeşil ve çevre dostu ürünü ‘geri dönüşüm’le tanımlıyorlar…

•           Tüketiciler için en yeşil ürünler ‘geri dönüşümlü poşetler’ ve organik gıdalar…

•           Tüketici, yeşil ve çevre dostu üründe aradığı özelliklerin içinde enerji verimliliğine verdiği önem yüzde 16.

•           Tüketicilerin yüzde 13’ü her zaman yeşil ürün kullanıyor.

•           Yeşil ürün tüketimi, üniversite mezunlarında, kadınlarda ve üst gelir gruplarında artış gösteriyor.

•           Tüketicilerin en sık satın aldığı yeşil ürün, ‘organik gıda’

•           Yeşil ve çevre dostu ürünlerin en büyük engeli, ‘fiyat yüksekliği’

•           Tüketiciler, Cam sektörünü ‘En yeşil sektör’ olarak görüyor.

•           Tüketici gözüyle yeşil üründe sınıfta kalan sektörler; Kimya, Lastik ve İnşaat sektörü…

•           Tüketicilerin yüzde 18’i evlerindeki enerjiyi verimli kullanmayı bilmediğini belirtiyor.

•           Enerjiyi verimli kullanmak için evde yapılanların başında aydınlatmayla ilgili tasarruf var.

•           Tüketicilerin yüzde 71’i yeşil ürün sayısını yetersiz buluyor.

•           Tüketicilerin yüzde 73’ü bütçelerini sarsmaması koşuluyla yeşil ürüne biraz fazla ödeyebileceğini söylüyor.

•           Tüketicilerin yüzde 90’ı çevre dostu markaları kendilerine daha yakın hissettiklerini söylüyor.

•           Enerji verimliliği ve tasarrufunun birbiriyle ilişkili olması konusunda net bir algı söz konusu değil!

•           Tüketicilerin yarısı çalışmaların geçen yıla göre daha iyiye gittiğini, beşte biri ise aynı kaldığını düşünüyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics