Dosya Bilgi ve Doküman Yönetimi 08 NİSAN 2013 / 08:25

2012 yılı zorlu geçti, 2013’te büyük fırsatlar var

Bilgi ve doküman yönetimi alanında faaliyet gösteren şirketlerin ortak görüşü, 2012’nin 2011’den daha iyi geçtiği yönünde. Genel kanı 2013’te de bu gidişin süreceğine işaret ediyor, ama her şeyin tam olarak rayına oturmadığını düşünenler de yok değil.

Bilgi ve doküman yönetimi alanındaki çalışmalar 2012 yılında 2011’e kıyasla daha olumlu bir çizgiye oturmuş durumda. 2012 yılının 2. yarısında çıkan kanunlar da özellikle kamu ve özel sektörden gelen taleplerin önemli oranda artmasına sebep olmuş.
Easy Software İş Geliştirme Yöneticisi Yunus Emre Yıldız da aynı görüşte. “Doküman yönetimi alanı 2012 yılında büyümesini hızlandırarak devam ettirirken, özel ve kamu sektörlerinden gelen talepler arttı” diyor Yıldız. “Ancak sektörde hala tam olarak oluşmayan standart ve kavramların rekabet koşullarını zorlaştırdığını düşünüyorum. 2013 yılı içerisinde daha bilinçli, standartların ve kavramların daha net olduğu bir yıl beklentisindeyiz.”
2012 yılı başlarında piyasaların tüm endişeli yaklaşımlarına ve zor bir yıl olma beklentilerine karşın, 2012 yılının Lidya Grup şirketleri açısından başarılı geçtiğini söylüyor Lidya Grup Danışmanı Rıza Başoğlu. Büyümenin özellikle de signage ve cad pazarı ürünlerinden elde edildiğini söylüyor. “Batı Karadeniz bölgesinde özellikle yüzde 30‘a yakın bir büyüme elde edildi” diyor Başoğlu. “2012 yılının en önemli sonucu ise grafik sanatlar pazarı diye tanımlanan profesyonel ürün gruplarında yaşandı. 2013 yılına girerken 2012 yılına göre daha zor bir yıl olacağı öngörüsüne sahiptik. Özellikle 2013 yılının ilk 4 ayının zor geçeceği yönündeki değerlendirmelerimiz şu ana kadar doğru da çıktı. Ancak 2013 yılının dinamiklerinin yıl bazında büyüme fırsatlarını da barındırdığını inançla belirtebiliriz. İyi organize olan, kadrolarını iyi hazırlayan ve iş yapma ilkelerini geliştiren yapılar açısından büyüme fırsatları mevcut. Biz de 2013 yılı hedeflerimizi ortalama yüzde 20 büyüme üzerine planladık.”
Mind2Biz Yönetici Ortağı Hakan Kıran, 2012 yılını geride bırakırken iş dünyasında önceliklerin maliyetlerin azaltılması ve süreçlerin iyileştirmesi olarak özetlenebileceğini söylüyor. Kıran, 2009’dan bu yana kendi içindeki krizlere rağmen büyüme gösteren kurumsal içerik yönetimi sektörünün, özellikle 2012 yılında ağırlık kazanan mobil erişim, mobil iş uygulamaları, bulut tabanlı çözümler, sosyal medya ve iş çözümleri arasındaki ilişkiler ve büyük veri etrafında şekilleneceğini ifade ediyor. Ayrıca bu teknolojilerin maliyet azaltma ve verim artırma bakış açılarına hızlı çözümler ürettiğini söylüyor.

Prolink Sistem Mühendisi Metin Sönmez, bilişim sektörünün en gözde teknolojisi olan bulut bilişimin gün geçtikçe popülerliğini artırdığı görüşünde. “Yazılım, donanım, veri depolama gibi hizmetlerin internet yoluyla uzaktan kullanılmasına imkan tanıyan bulut bilişim sayesinde kurulu bir düzen üzerinde minimum maliyetle maksimum performans sağlanabilir” diyor Sönmez. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de bulut bilişim kullanıcı sayısının büyük bir hızla arttığına işaret eden Sönmez, bu konuda şu bilgileri veriyor:
“Sosyal paylaşım sitelerinin kullanımı arttıkça veri boyutu da büyük bir hızla artıyor. Büyük verinin giderek önemli bir problem haline geldiği günümüzde bulut bilişim, yatırımcılar için önemli bir fırsat haline geliyor. Bu yapı aynı zamanda istenilen veriye ulaşma süresini de her geçen gün hızlandırıyor. Verilerin indekslenmesi, sık kullanılan verilerin daha hızlı sistemler üzerinde otomatik olarak konumlandırılması, arama esnekliği, veri akış takibi bu süreyi hızlandıran en büyük etkenler arasında yer alıyor. İhtiyaçların değişmesiyle üreticiler arasındaki rekabet artarken, yeni teknolojilerin gündeme gelmesi de kaçınılmaz oluyor.”
Sharp Mitasan Teknik Destek Müdürü Nezih Muti, 2012 yılının genelde inişli çıkışlı bir görünüm ortaya koymasına rağmen 2011 yılının biraz üzerinde bir değerle noktalandığı konusundaki gözlemini paylaşıyor. Muti, 2013 yılında yeni aktivitelerle şirket olarak büyümeyi hedeflediklerini de sözlerine ekliyor.

2013’e hızlı başladık

Aksis Genel Müdürü Burak Müjdeci, 2012 yılının belirledikleri hedeflerin üstünde ve oldukça verimli geçtiğini söylüyor. “2012 yılında müşterilerimize sunduğumuz çözümlerin devamında 2013 yılına hızlı bir başlangıç yaptık” diyen Müjdeci, bu yıl yaptıkları çalışmaları şöyle özetliyor: “2012 yılının ikinci yarısında ve 2013 yılının başında yürürlüğe giren yeni kanunların etkisiyle, Aksis olarak müşterilerimizi sayısal ortama taşımak için çözümlerimizi götürmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda yılın ilk çeyreğinde başarılı projelere imza attık. Bu eğilimin hızlı bir ivme ile yukarı yönde devam edeceği yönünde öngörümüz ve inancımız artıyor.”

Müşteriler artık doğru çözümlere odaklanıyor

Koda Genel Müdürü Erhan Taşkın, 2012 yılının doküman yönetimi açısından önemli bir yıl olduğuna inandığını söylüyor. Taşkın’ın verdiği bilgiye göre 2012 yılında sektörel ve katma değerli çözümlerin ön plana çıktığı, uçtan uca çözümlerin sunulduğu projeler gerçekleşti. “Müşterilerin geçmiş başarısız projelerden de etkilenerek kaliteye ve ihtiyaçlarını tam karşılayan çözümlere önem verdiği bir yıl olduğunu düşünüyorum” diyor Taşkın. “2012 Koda’nın yeni bir sürece girdiği, ciddi atılımlar yaptığı son derece verimli bir yıl oldu. Sektörel katma değerli çözümler geliştirmeyi sürdürerek sektörel yaygınlaşmamıza hızla devam ettik.”
ETİKETLER : Sayı:916

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics