Dosya Bilgi ve Doküman Yönetimi 16 ŞUBAT 2015 / 07:13

Dijitalleşme ile gelen güvenlik tehditlerine dikkat

Dijital dünyada bilgi artık çok daha hızlı el değiştiriyor ve bilgi ve doküman yönetimi süreçleri baştan şekillendiriliyor. Kurum kütüphaneleri ve arşivleri tarihe karışırken yerini dosya sunucularına ve döküman paylaşım sistemlerine bırakıyor.

 

Kurumsal onay mekanizmalarının hemen hemen hepsi dijitalleşiyor ve bu tüm kurumsal süreçlerde de önemli değişimlere yol açıyor. Bilgi ve doküman yönetiminde yaşanan bu dijitalleşme, beraberinde güvenlik tehditlerini de getiriyor.

Bilgi ve doküman yönetiminde bu verilerin güvenliğini sağlamak için ilk adım hangi bilginin ne seviyede korunması gerektiğini belirlemek olmalı. Bilginin iş önceliklerine göre değerlendirildiği bu sınıflandırma projesinden sonra da bilginin hangi yöntemlerle kimlerle paylaşıldığı, yani yaşam döngüsü kapsamlıca değerlendirilmeli. Bu değerlendirme sonuçlarından yola çıkarak yapılacak insan, süreç ve teknoloji yatırımları yardımıyla da kurumsal bilginin bulundurulması ve paylaşılmasından doğan riskler kabul edilebilir bir seviyeye indirilmeli.

Bilgi ve doküman yönetiminde yaşanan dijitalleşmenin bir diğer artısı da doğaya verdiği katkı. Dökümanların dijitalleşmesi ile beraber kağıt kopyalarına olan ihtiyaç da azalıyor. Ama dijitalleşmeye imkan veren altyapıların yeşil bilişime uygun bir şekilde tasarlanması da unutulmamalı. Bir yandan kağıt kopyalardan kurtulurken diğer yandan dijital ortam altyapıları çevreye zarar verirse dijitalleşme çevreye çok daha fazla zarar verebilir.

PwC Türkiye  Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Hizmetleri Lideri Burak Sadıç
ETİKETLER : 1009

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics