Dosya Bilgi ve Doküman Yönetimi 08 NİSAN 2013 / 08:23

Doküman yönetimi çözümleri mobiliteye ayak uydurdu

Hızla artan mobil cihaz kullanımı doküman yönetimi çözümlerinin de mobilleşmesini beraberinde getirdi.

Mobil cihazların hem özel hem iş hayatında daha fazla kullanılmaya başlaması doküman yönetimi çözümlerine de yansıdı. Aksis Genel Müdürü Burak Müjdeci’nin de belirttiği gibi kurum çalışanlarının akıllı mobil cihaz kullanımları nedeniyle verilere anlık ulaşımı ve veri üretme oranlarının artması nedeniyle bilgi ve dokümanın yönetimi zorunlu hale geldi. Müjdeci, oluşturulan içeriğin etkin yönetimi ile rekabetçi piyasa koşullarında rakiplere göre fark yarattığını vurguladı.
Easy Software İş Geliştirme Yöneticisi Yunus Emre Yıldız da hızla gelişen mobil dünyanın DMS pazarı içinde kaçınılmaz çözümleri birlikte getirdiğini söyledi ve ekledi: “Ayrıca özel sektör olsun, kamu sektörü olsun mobil DMS çözümlerine ilgi son derece yüksek.”
IBM Türk Kurumsal İçerik Yönetimi Satış Uzmanı Gökçe Baysal, mobil cihazlarla üretilen verinin büyüklüğüne dikkat çekti: “Her gün dünya genelindeki cep telefonu aboneleri beş petabayt veri üretiyor. 2011’de 2 milyar olan küresel makineden- makineye (M2M) iletişim bağlantıları 2022 sonuna kadar 18 milyara ulaşacak. Veri üreten ve sosyal ortamlarda bilgi paylaşarak fikirlerini açıkça duyuran bu yeni nesil, mobil cihazlara da aynı düzeyde bağlı olarak yetişiyor ve bu da alışılmış dengeleri bozan bir diğer aktör olarak karşımıza çıkıyor. Günlük hayatta olduğu kadar iş hayatında da mobil hegemonyası etrafımızı sararken, çalışanlar ve yöneticiler bir ikileme düşüyor. İçerik yönetimi çerçevesinden bakılırsa, özellikle içeriklere her noktadan, gerek uygulama gerekse Html5 tabanlı ön yüzler ile içerik yönetimi sistemlerine erişim vazgeçilmez bir hale geldi.”
Lidya Grup Danışmanı Rıza Başoğlu, mobiliteyle gelen her noktadan bilgiye ulaşma özgürlüğünün yaratıcılığı geliştirdiğini belirtti: “Hepimizin bildiği gibi gelişen ekonomiler ve toplumların hayat bağı mobilite ve iletişim güçleridir. Dünyadaki rekabet her geçen gün artarken kaynaklar da hızla tükenmekte ve verimlililik önemli hale gelmektedir. Bu kaynakların başında da zaman gelmektedir. Mobil cihazlar zaman kısıtlamalarını ortadan kaldırırken verimliliklerin artmasınada katkı sağlamıştır.

Özellikle sorunların hızla fark edilmesine ve çözüm üretilmesine imkan sağlarken bireylerin de bu hıza ayak uyduracak biçimde kendilerini geliştirmelerine olanak sağlamıştır. Her noktadan bilgiye ulaşabilme yaratıcılıkları da artırmıştır. Bunun doğal sonucu tüketici mutluluğunu sağlayan bir çalışma düzeni oluşmuştur.”
“Günümüz eğilimi olan en hızlı ve en az zahmetle her türlü veriye ulaşma, işini görme olgusu tabii bizim sektörümüze de yeni kapılar açmıştır” diyen Sharp Mitasan Teknik Destek Müdürü Nezih Muti, “Sharp kullanıcılarına Sharpdesk mobil uygulaması ile ister iOS ister android sistemlerinde olsun kullanıcılarına yazdırma ve tarama hizmetlerini ücretsiz sunuyor. Ayrıca MFP’lerde kullanılabilen kablosuz ağ adaptörleri ile müşterilerimiz, misafir kullanıcılarına kendi ağlarını güvenlik açısından risk etmeden baskı ve tarama hizmetlerinden yararlanma imkanı sunuyor” şeklinde konuştu.
Son zamanlarda artan rekabet nedeniyle şirketler çalışanlarının zaman ve mekan bağımsız çalışmalarını teşvik ediyor. Bu nedenle bilgi akışının her ortama uyumlu olması hayati önem taşıyor. Sektörün de mobil cihazlara uyumlu çözümler geliştirmesi gerekiyor.

Sektör harcamalarında KOBİ’ler başı çekecek

Mind2Biz Yönetici Ortağı Hakan Kıran, gelişen teknolojilerin özellikle KOBİ’lerin de yeni teknolojilere yatırım yapacağını vurguladı:
“Bütün bu olanaklar 2012 yılının kurumsal içerik yönetimi (ECM) açısından hem yaratıcı hem de ekonomik krizlere rağmen büyüyen bir sektör olmasına olanak verdi. ECM yatırımı yapmış olan kurumlar yatırım planlarına mobil, bulut, sosyal ve büyük veri başlıklarını koymaya, henüz yatırım yapmamış olanlar ise doğrudan bu tür teknolojilere yatırım yapmayı hedeflediler. Son noktayı koyarken önemli bir saptama da bağımsız değerlendirme kurumlarının dünya genelinde yaptığı değerlendirmelerde ECM yatırımlarının yüzde 60’ının KOBİ’ler tarafından yapılacağı öngörüsüdür. Bu öngörünün Türkiye’de benzer şekilde olması sunulacak teknolojilerin getirileri düşünüldüğünde hiç şaşırtıcı olmayacaktır.”

İçeriğin daha iyi yönetilebilmesi ihtiyacı artıyor

Sürekli artan veri hacimlerinin teknoloji yaklaşımlarını değiştirdiğini vurgulayan Easy Software İş Geliştirme Yöneticisi Yunus Emre Yıldız, konuyla ilgili olarak görüşlerini şöyle açıkladı:
“Gelişen teknoloji, internet erişim imkanları ve sosyal medya kurumların daha çok içerik üretmelerine ve bu içerikleri daha iyi yönetebilme ihtiyaçlarını da doğurmaktadır. Aynı zamanda üretilen içeriklerin arşivlenerek geçmişe yönelik izlenmesi ve incelenmesi de ayrı bir önem taşımaktadır. Bu nedenle artık kurumlar içerik ve doküman yönetimi konularına daha çok ağırlık vermek durumdadırlar.”

Güvenli WiFi ortamları oluşturulmalı

Prolink Sistem Mühendisi Metin Sönmez, mobil cihaz kullanımı ile ilgili şunları söyledi: “Son dönemde yapılan araştırmalara göre, günlük hayatın içinde kullanılan mobil cihazlar her geçen gün artıyor ve sayıları çeşitleniyor. Bu araştırmalarda mobil iletişim sektörü için sürekli gelişen ve yaygınlaşan yeni teknolojiler birçok fırsat içeriyor. 15 ülkede gerçekleştirilen araştırmaya göre, kullanıcıların mobil ağlara bağlanmasını sağlayan cihazların sayısı giderek artıyor. Kişi başına düşen mobil cihaz sayısı ise 5.”
“Kullanıcılar sürekli olarak farklı hizmetlere ihtiyaç duyuyorlar; bu da mobil operatörler açısından gelir kaynaklarını çeşitlendirmek için yatırım yapma fırsatı doğuruyor. 2015 itibariyle, mobil alışverişin, dünya genelinde 163 milyar dolar civarında olacağı tahmin ediliyor” diyen Sönmez şu verileri paylaştı:
“Bu rakam küresel e-ticaret hacminin yüzde 12’sine karşılık gelmesi bekleniyor.  Haziran 2012 itibarıyla Türkiye’de yaklaşık 66 milyon mobil abone bulunuyor. 3G hizmetinden faydalanan mobil abone sayısı ise aynı dönem için 38 milyon olarak tahmin ediliyor.”
“İnternete bağlanmak için en çok tercih edilen yöntemler genişbant ya da çevirmeli bağlantı,  WiFi etkin noktaları ikinci sırayı alıyor, cep telefonları ve akıllı telefonlar üçüncü, mobil modemler ise dördüncü sırada yer alıyor. Veri transferi açısından WiFi kullanımı her geçen gün artıyor. Yeni mobil cihazlar tercih edilirken WiFi bağlantısının tercih edilme oranı diğer ülkelerde ortalama yüzde 55 iken, Türkiye’de bu oran yüzde 70’lere kadar çıkıyor” diyen Sönmez, mobil cihazların kullanımı için uygun ve güvenli bir WiFi altyapısı oluşturulması gerekliliğine dikkat çekti.

 
ETİKETLER : Sayı:916

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics