Dosya Bilgi ve Doküman Yönetimi 16 ŞUBAT 2015 / 07:12

Türkiye’de dijital dönüşüm giderek artıyor

Dijitalleşen iş süreçleri ile birlikte öne çıkan birlikte çalışma yöntemleri; şirket çalışanlarının birbirleri arasında doküman, bilgi,  görsel ve işitsel materyal paylaşmalarını, bunları arşivleyebilmelerini ve dijital bir kütüphane mantığıyla bunları aktarabilecekleri ortamlar oluşturmalarını sağlıyor.

 

Fiziksel koşullardan etkilenmeyen, farklı kişilerde bulunan bilgi birikiminin tek bir noktada birleşmesini sağlayan bu ortamlar, çalışanların her zaman ve her yerden aradıkları bilgiye ulaşmalarına ve oluşan bu dijital bilgi birikiminin kaybolmadan, katlanarak çoğalmasına da olanak tanıyor. Görsel ve işitsel materyallerin tek bir noktada bir araya gelmesi dijital bir arşiv oluştururken, bilgi birikimi açısından ise dijital bir danışman görevi de üstlenebiliyor.

Ülkemizde, dijitalleşen işbirliği çözümleri, henüz Avrupa ve Amerika’daki kullanım seviyesine ulaşamamış olsa da, özellikle son dönemlerde bulut ve benzeri çözümlerin yaygınlaşması ve şirketlerin bu çözümlere daha az maliyetlerle ulaşmaya başlamasıyla birlikte kullanımının Türkiye’de de artmaya başladığı söylenebilir.

Özellikle ülkemizde faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerin, kendi ülkelerinde kullandıkları bu çözümleri Türkiye’de de kullanmaları, bu konseptin anlaşılması ve yayılması noktasında önemli bir itici güç oluşturmaktadır. Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde, Kayıtlı Elektronik Posta (KEP),  e-Defter, e-Fatura ve e-Arşiv hizmetlerinin daha yoğun kullanılmaya başlanması ve avantajlarının anlaşılması, şirketler ve kurumların, dijital iş süreçlerine yaptıkları yatırımları artırmasına ve bu süreçlerde daha aktif yer almasını sağlamıştır.

Türkkep Genel Müdürü Yüksel Samast
ETİKETLER : 1009

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics