Dosya Bilgi ve Doküman Yönetiminde Yenilikler 20 ŞUBAT 2016 / 15:02

Doğru baskı ürünleri maliyetleri düşürüyor

Her ölçekte şirketin farklı baskı ihtiyaçları olmakla birlikte; şirketlerin hemen hemen hepsinin baskıda kalite, verimlilik, uygun maliyet ve güvenirlilik ihtiyacı vardır. Baskı sistemleri ihtiyacı, yazıcı ve sarf malzemelerine ek olarak, cihazların bakım, servis paketlerini ve doküman yönetimini kolaylaştıracak çözümleri de içermekte. Şirketler baskı sistemleri ihtiyaçlarını belirlerken mutlaka doğru bir analiz sürecinden geçmeleri gerektiğini vurgulayan HP Türkiye Baskı Sistemleri Kategori Müdürü Serkan Bayır, şu bilgileri ekliyor:
“Baskı maliyetleri, doğru bölüm veya kişilere doğru ürün konumlandırılarak düşürülebilir. Özellikle büyük ölçekli firmalarda bu analiz BT şirketlerinin teknoloji danışmanları tarafından yapılmalı ve doğru bir baskı sistemi filosu konumlandırılmalı. Renkli veya siyah-beyaz, A4 veya A3 formatları gibi farklı baskı ihtiyaçlarına göre çeşitli konumlandırılmalar yapılabilir. Baskı ihtiyacına göre doğru teknolojili ürün konumlandırılarak, maliyetler yarı yarıya azaltılabilir. Doğru ürün konumlandırmada en önemli kriter, gerçek baskı hacmine cevap veren ürünlerin konumlandırılması ve ürün konsolidasyonu ile maliyetlerin düşürülmesi.”
 
Maliyetler yönetilebilir hale geldi
Günümüzde içerik hacminin çok fazla artmasıyla şirketlerin de özellikle doküman yönetimi tarafında çözüm arayışları artıyor. Özellikle e-arşivleme; belge yönetimi konusunda bir ihtiyaç haline gelmiş durumda. Bu arşivleme yöntemi sayesinde, şirketler hem ihtiyaç olduğunda dokümanlara daha kolay ulaşıyor hem de arşivlemede depo maliyetlerini düşürebiliyorlar. Müşteriler artık sadece yazıcı ihtiyaçlarıyla değil, tamamen yazılımları ve servisleri de içeren baskı sistemi ihtiyaçlarıyla üretici firmalara başvuruyorlar. Serkan Bayır, baskı sistemlerinde bütünselliğin, öncelikle maliyet anlamında müşterilere avantaj sağladığını belirterek, sözlerine şöyle devam ediyor:
“Baskı maliyetleri hem daha kontrol edilebilir hem de yönetilebilir hale geldi. Ayrıca farklı yazılımların ürünlere eklenmesi, mobilitenin arttığı günümüzde her yerden bu dokümanlara ağ üzerinden ulaşılabilmesini sağlayarak, baskı ihtiyaçlarının yönetimini kolaylaştırmakta.”