Bilim 07 MAYIS 2018 / 10:04

​SpaceX'in deney kapsülü Dragon, dünyaya iniş yaptı

SpaceX'in deney kapsülü Dragon, içerisinde birçok deney organizması ve materyalı barındırıyor. Kapsül, planlandığı gibi okyanusa inişini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

SpaceX’in insansız ‘Dragon’ (Ejderha) kargo kapsülü, başarılı bir şekilde pasifik okyanusuna inişini yaptı. Bu iniş daha çok çakılma şeklinde oldu fakat içerisindeki malzemeler hiçbir hasara uğramadı. Kapsülün içerisinde bulunan yükler birçok sorunun cevabını taşıyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) ayrıldıktan birkaç saat sonra dünyaya ulaşan Dragon kargo kapsülü, 1.800 kiloluk yüküyle Avustralya'nın 411 kilometre güneyindeki Pasifik Okyanusu'na iniş yapabildi.

Bu kapsülün neden bu kadar değerli olduğu sorularına gelecek olursak; Dragon kapsülü, 1.800 kiloluk yükünde insanoğlunun merak ettiği bazı soruları cevaplıyor.

‘Dünyamızdaki organizmaların uzay ile etkileşimi ne gibi sonuçlar doğurur?’ gibi soruların cevaplanacağı kapsülün içinde, en medyatik olanı ise yer çekimsiz ortama gönderilen farelerin kemik yapısında herhangi bir değişiklik olup olmadığını inceleyen deney diyebiliriz.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics