Araştırma Bilim 20 ARALIK 2013 / 10:53

ASME ödülünü Umut Yürüker kazandı

Özyeğin Üniversitesi Makina Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Şevket Umut Yürüker’ in projesi, ASME (American Society of Mechanical Engineers)’ın 15-21 Kasım tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletlerinin San Diego şehrinde gerçekleştirdiği Uluslararası Makina Mühendisliği Kongresi’nde (ASME IMECE 2013) birinci oldu. Lisans düzeyi “Proje ve Poster yarışması” nda birçok ülkeden katılan 74 farklı proje ile yarıştı. Aralarında ABD, Japonya, Kanada ve Hindistan’ın da bulunduğu 12 ülkeden; Georgia Tech, Purdue, Virginia Tech, gibi 50’ den fazla üniversiteden öğrenci ve grupların da bulunduğu yarışmada Yürüker’in posteri, hem içerik hem de sunum becerisi ile jüri tarafından birincilik ödülünü almaya layık görüldü.
Birinciliğe giden proje yolculuğu
Yürüker, önce Isı Transferi ve Enerji Laboratuvarı’ nda, elektronik cihazların soğutma sistemlerini basitçe açıklayan bir deney düzeneği hazırlayıp aynı sistemi nümerik olarak modellediği bilgisayar programında simülasyonlar geliştirdi ve aldığı sonuçları kendi yaptığı deneylerle kıyasladı. Düzeneğin ve simülasyonların hazırlanmasından projenin bitimine kadar, öncelikle Özyeğin Üniversitesi Makina Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Arık ve doktora öğrencisi Enes Tamdoğan olmak üzere tüm ARTgroup (Arık Research and Technology Group, evateg.artgoup.com) araştırma grubu projeye desteklerini sürdürdü.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN