Bilim 08 ARALIK 2013 / 15:39

Bilgi "Hedefe Tek Atış" yaptı

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 10. Buluş Şenliği'nde Hedefe tek atış'ı Özel Sanko Fen ve Teknoloji Lisesi yaptı.

yine renkli bir yarışmaya ev sahipliği yaptı. Geleceğin bilim insanlarının yarıştığı “Buluş Şenliği”, NASA JPL’nin Kaliforniya’da hayata geçirdiği ve orta dereceli okulların katılımına açık olan “Invention Challenge” yarışmasının İstanbul ayağı olan 10. Buluş Şenliği İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde gerçekleştirildi.  32 liseden 240 öğrenci, 45 öğretmen ve 28 hobicinin katıldığı yarışmayı, golf topunu hedefin içine tek atışta ve en kısa sürede sokmayı başaran Özel Sanko Fen ve Teknoloji Lisesi kazandı. Yarışmada ikincilik ödülünü ODTÜ Lisesi, üçüncülük ödülünü ise Özel Türk Koleji aldı.

• En Hafif Tasarım : Okyanus Anadolu Lisesi
• En Küçük Ödülü : Özel Enka Teknik Lisesi
• En Artistlik Ödülü : Gebze Anadolu Lisesi
• En Sıradışı Tasarım Ödülü : İzmir Özel Rota Lisesi
• En Yaratıcı Tasarım : Sanko Fen ve Teknoloji Lisesi
• Jüri Özel Ödülü : Teyfik Fikret Lisesi
Hobiciler arasında ise birincilik ödülünü “İstikamet Piramit” kazanırken, “Hızlı ve Öfkeli” ikinci oldu.

Tema, hedefe tek atışlık bir  golf düzeneği hazırlamak
Uygulamaya dayanan fiziksel bir problem ortaya koyan yarışmanın bu seneki adı “Hedefe Tek Atış”tı. Tema konusu ise, bir golf topunun hazırlanan bir hedefin içine tek atışta en kısa sürede sokulması olan yarışma öğrencileri ve meraklıları bir düzenek (buluş) yaparak problemi çözmeye davet etti.
Jüride  Yrd. Doç. Dr. Yiğit Dağhan Gökdel, Yrd.Doç. Dr. Baykal Sarıoğlu ve Yrd.Doç.Dr. Özgür Gül jüri üyesi olarak görev aldı.

"Öyle bir cihaz yapınız ki bir golf topunun 1,5 metre yatay uzaklıkta bulunan hedefin içine girmesini sağlasın. Her yarışmacıya tek bir şans verilecek ve bu görevi en kısa sürede başaran ekip yarışmayı kazanacaktır."

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics