Araştırma Bilim 24 EKİM 2013 / 09:17

Boeing ve İTÜ'den iki yeni hibe programı

İTÜ aeronotonik ve uzay bilimleri müfredat geliştirme için  hibe programı düzenledi. Boeing ve İstanbul Teknik Üniversitesi' nin düzenlediği hibe programı hava taşımacılığı sistemleri, malzeme ve yapı, kontroller ve otonomi, ve uçak sistemleri mühendisliği alanlarına odaklanmış uçak mühendisliği lisans ve lisansüstü programları yaratmak ve bu programları iyileştirmeyi amaçlıyor.

Boeing bursları,iki lisans ve iki master öğrencisine ve İTÜ Uçak Bilimleri Departmanından iki fakülte üyesine verilecek.

Boeing International Başkanı ve İş Geliştirme ve Strateji Kıdemli Başkan Yardımcısı Shep Hill, “Bu yeni burs programları, Boeing’in Türkiye’de eğitim faaliyetlerine uzun süredir devam eden yatırım yapma geleneğine dayanıyor. Uzay ve havacılık bilgisi ve bilimini geliştirme yönünde ortak bir vizyona dayalı ilişkimizi kuvvetlendirmekten gurur duyuyoruz” sözleriyle verdikleri eğitim destekleriyle  ilgili görüşlerini ifade etti.

Boeing ve İTÜ ilişkisi

Boeing ve İTÜ arasındaki ilk işbirliği Ocak 2012’de, SESAR WP-E Uzun Dönemli ve Yenilikçi Araştırma Bursunun bir parçası olan, uçuş güvertesi otomasyonuna sahip gelişmiş kokpit sistemleri konulu ortak bir proje ile başladı. Bu işbirliği, Ağustos 2012’de İTÜ’den bir lisans öğrencisinin Boeing’in Seattle’daki staj programına katılımıyla daha da gelişti.

Şubat 2013’te uçak yolcularının yararına olacak ortak araştırma ve geliştirme programı anlaşmasını gerçekleştirdiler.  Ticari uçak kabinlerindeki yolcular için hava kalitesini iyileştirmeyi amaçlayan bir hava filtreleme sistemi çalışmasıyla ilk ortak projelerini gerçekleştirecekler. Bu ilişki 2012 Eylül’de Boeing’in doğrudan yardımıyla açılan Hava Taşımacılığı Yönetimi Master Programının duyurulmasıyla daha da kuvvetlendi.
ETİKETLER : boeing İTÜ

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics