Bilim 12 ARALIK 2013 / 13:22

"Hexagone" görüntülendi

Satürn'ün Kuzey Kutbunda'ki fırtına ve kasırgalarla dolu jet hava akım sistemi "Hexagone" un detaylı görüntüleri elde edildi.

Satürn’ün atmosferindeki eşsiz jet akım en başarılı şekliyle görüntülendi. Nasa’nın Cassini uzay aracıyla yapılan çalışmada bilim insanlarının “Hexagon” adını verdikleri Satürn’ün kuzey kutbu altıgen jet akımının merkezi ile elde edilen detaylı görüntüler elde edildi.

1981 yılında Voyager tarafından ilk kez tanımlanan Hexagon, bilim insanları tarafından incelense de  detaylı bir görüntüsü elde edilememişti. Kış karanlığı nedeniyle detaylı görüntülenemeyen Satürn’ün Kuzey Kutbu’nda baharın gelmesiyle, kasırgalar ve fırtına sistemler detaylı görüntü alınabildi. Görüntü detaylı çok farklı olsa da, Altıgen,  daha önceki görüntülendiği hallerinden çok farklı değil.

Dünyanın gülümsediği gün

Satürn’ün Hexagone’ı Cassini tarafından ISS kullanılarak görüntüleri yakalandı.  Kızılötesi ve morötesi, eloktromanyetik dalga dedektörleriyle elde edildi. Kameralar, özel filtreler kullanılarak 0.2 to 1.1 μm elektromanyetik yelpazelerdeki görüntüleri elde etti.
ETİKETLER : hexagone Saturn

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics