Bilim 13 OCAK 2014 / 16:18

İnsan beyninin 1 saniyesi simüle edildi

İnsan beyni simülasyonu henüz tam olarak hayata geçirilemediyse de Fujitsu’nun ürettiği  K bilgisayar ile insan beyninin bir saniyede yaptığı hareketler bütününü 40 dakikada hesaplıyor.

Japonya’daki araştırmacıların kullandığı süperbilgisayarlar arasında dünyada 4.sırada yer alan K bilgisayarı insan beyninin aktivitelerini simüle ediyor. Bilgisayar 705,024 işlemci çekirdeği, 1.4 milyon gigabayt RAM’e sahip ancak insan beyninin bir saniyelik aktivitesini 40 dakikada veriye çevirebiliyor.

Japon araştırma grubu RIKEN, Teknoloji ve Bilim Üniversitesi Okinawa Enstitüsü ve  Almanya menşeili disiplinlerarası araştırme merkezi Forschungszentrum Jülich’in birlikte yürüttüğü proje en büyük nöranal ağ simülasyonu.

Açık kaynaklı Nöronal Simülasyon Teknolojisi aracını kullanan sistem 10.4 trilyon sinapsise bağlanan 1.73 milyar sinir hücresini içeren ağı kopyalıyor. Beyin çalışmasına yeni bakış açıları kazandırmaktan çok çalışmadaki ana amaç simülasyon teknolojisinin sınırlarını ve K bilgisayarların kapasitesini test etmek.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN