Bilim 05 HAZİRAN 2014 / 10:59

ISEF'ten Türk gençlerine 4 ödül

Intel’in Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlediği geleneksel Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı (ISEF) 'ten Türk gençleri  dört farklı ödülle döndü

11-16 Mayıs tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen 65. Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda (ISEF) bu sene 70’in üzerinde ülkeden 1.700’ü aşkın öğrenci, toplam 5 milyon dolarlık ödül ve burs için yarıştı. Los Angeles’ta gerçekleştirilen etkinliğe katılan Türk projeleri TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasından seçilmişti. Türkiye adına yarışan 10 projeden 4’ü ödüle layık görüldü.

 

  • Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi öğrencileri Hamdi Göktan Özmenekşe ve Ata Aydın Uslu’nun matematik dalında hazırladıkları “Özdeş Boncukların Halkaya Sıralanması” isimli araştırma, American Mathematical Society özel ödülüne layık görüldü.

  • Kimya dalında yarışmaya katılan İzmir Özel Çakabey Lisesi’nden Büşra Ban’ın projesi, sentezi kolay ve ucuz olan tiyofen esaslı tiyosemikarbozon monomerinin tiyofenle kopolimerini uygun elektrokimyasal yollarla sentezlenmesini, sentezlenen kopolimerin elektrokromik özelliklerinin incelenmesini konu alıyor.

  • Deniz Harp Okulu öğrencileri Ömer Özbekler ve Mustafa Erdoğan, çıplak gözle görülemeyen 980 nm dalga boylu kızılötesi lazer yardımıyla hedefleri işaretleyerek, kamerayla hedefin sürekli takibini gerçekleştirecek bir sistem tasarladılar. Öğrenciler geliştirdikleri bu proje ile personelin güvenli bir uzaklıktan gözetleme ve hedef tayinini gerçekleştirmesini sağlayacak sistemler geliştirilmesini amaçlıyor.

  • İzmir Özel Takev Anadolu Lisesi öğrencileri Mehmet Ege Karaesmen ve Ahmet Berk de, manyetik parçacığın manyetik özelliklerini incelemek için kolay yapılabilir ve düşük maliyetli “Titreşimli örnek manyetormetresi (VSM)” üretmek amacını taşıyan araştırmayla VSM’nin temel manyetik malzemelerin manyetizasyon çalışmalarında kullanılabileceği gösteriyorlar.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics