Bilim 25 NİSAN 2018 / 12:36

Okyanusları plastik atıklardan arındıran temizlik makinesi göreve hazır

Pasifik Okyanusu’nda Kaliforniya ve Hawaii’nin arasında Great Pacific Garbage Patch olarak adlandırılan yerde devasa bir plastik atık çöplüğü yer alıyor. Balık ağlarından şişelere, torbalardan ve aklınıza gelebilecek hemen her plastiğe kadar atık maddelerin yer aldığı bu çöplük için devasa bir araç görev için son hazırlıklarını yapıyor.

Günümüzün en büyük problemlerinden biri arasında çevre sorunları yer alıyor. Bunlardan biri de plastik atık sorunu. Sadece karada verdiği zararın yanında denizlerde de ciddi problemlere yol açan bu kirlilik için ortaya atılan bir fikir nihayet harekete geçmeye hazır hale geldi.

Great Pacific Garbage Patch (GPGP) olarak bilinen bu alan için dünyanın ilk okyanus temizleyici makinesi geliştirildi. Kaliforniya ve Hawaii arasında kalan bu alanda 1,8 trilyon plastik parçasının yer aldığına inanılıyor. İlk olarak 1997’de keşfedilen bu problemli bölge ile mücadele için atılan ilk adım da bu aynı zamanda.

Bu devasa boyuttaki plastik çöplüğü korkutucu verilerle acı gerçekleri yüzümüze vuruyor. Öyle kolay kolay temizlenebilecek bir bölge olduğunu maalesef söyleyemiyoruz. Araştırmacılar makinenin önümüzdeki 5 yıllık sürede bölgedeki 40.000 metrik ton plastiği toplaması bekleniyor. Bölgedeki toplam plastiğin ton cinsinden değerinin 79.000 olduğu öngörülüyor.

Fransa’nın 2 katı büyüklüğündeki bu bölge oradaki doğal yaşamı da yavaş yavaş yok etmeye  başlamış bile. Projenin arkasında ise kar amacı gütmeyen teknolojik girişim Ocean Cleanup var. Söz konusu girişim Boyan Slat tarafından, kendisi henüz 18 yaşında bir Uzay Mühendisliği öğrencisiyken kurulmuş.

Slat “Plastik atık kirliliği her daim çözülemez bir problem gibi sunuldu. Konu hep ‘Tamam, o halde daha kötü hale getirmemek için elimizden geleni yapalım’a getirildi. Benim için bu şevk kıran bir bakış açısı.” diyor. Söz konusu makine su üzerinde hareket ediyor. Makinenin çok küçük, mikro boyutlarda parçaları ise temizleyemeyeceği belirtiliyor. Söz konusu sistemin balıklara zarar vermeyeceği gelen bilgiler arasında.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics