Araştırma Bilim 04 KASIM 2013 / 22:09

Türkiye’den önce AB’ ye girdi

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi, 2000 yılında başvurduğu Avrupa Veteriner Eğitim Kurumları Birliği’ne (EAEVE) tam üye olarak kabul edildi.

Birlik Komitesi, önceki gün Viyana’da gerçekleştirdiği toplantıda, 2000 yılından bu yana süren başvuru sürecini karara bağlayarak Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nin Avrupa Birliği standartlarında tam akredite bir fakülte olduğunu ilan etti. Rektör Gökbel, kararın hem Selçuk Üniversitesi hem de Veteriner Fakültesi açısından önemli bir mihenk taşı olduğunu söyledi.

Fakülte zor süreci başarıyla geçti 

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Güner, akreditasyon sürecinin başarıyla tamamlamasında birliğin olmazsa olmaz kabul edilen 12 maddesi ile uygulaması gerekli 117 şartı da başarıyla yerine getirdiğini söyledi. Süreç hakkında bilgi veren Prof. Dr. Güner, “2000 yılında EAEVE’ye Türkiye’de ilk üye olan fakülte olmuştuk. EAEVE’nin uzmanlar komitesi, fakültemize ilk ziyaretlerini 18-23 Mart 2002 tarihinde gerçekleştirmişti. Bu ziyaret EAEVE tarafından Türkiye’deki veteriner fakültelerine yapılan ilk değerlendirme olmuştur. Sonrasında sunulan ziyaret raporu, fakültemiz yönetimine ve öğretim üyelerimize eğitim-öğretim politikamızın yeniden değerlendirilmesi için önemli katkılar yapmıştır. 10-11 Nisan 2008 tarihinde uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından fakültemize tekrar ziyaret gerçekleşmiştir. İkinci değerlendirme ziyaretinin ardından, yönetimimiz ve öğretim üyelerimiz, raporda açıklanan sorunlar ve yetersiz konulara odaklanmıştır. 3-4 Mart 2011 tarihinde geçirilen üçüncü ziyaretin sonunda 12-13 Nisan tarihlerinde toplanan ECOVE tarafından heyetin raporlarında belirttiği bazı eksikliklerden dolayı onay alamamıştır. 8-9 Mayıs 2013 tarihinde EAEVE Uzman Heyeti tarafından gerçekleştirilen ziyaret sonrası hazırlanan rapor, 30 Ekim 2013 tarihinde toplanan Eğitim Komitesi tarafından değerlendirilmiş ve fakültemiz tam akredite olarak kabul edilmiştir.” dedi.

"Karar önemli bir mihenk taşı"

Kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirten Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ise, “Kararın fakültemize, üniversitemize, şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diler, dünya standartlarında bir fakülte olma yolunda önemli bir mihenk taşı olan bu başarıda 2000 yılından bu yana emeği geçen bütün yöneticilerimize, öğretim üyelerimize ve personelimize özverili çabalarından dolayı teşekkür ederim. Üniversitemizin uluslar arası hedefleri doğrultusunda bir hedefi daha başarıyla gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics