Araştırma Bilim 18 OCAK 2014 / 09:00

Yakalı toya çipli takip

Nesli tükenen Yakalı Toy kuşu çiple takip edilecek.Yaklaşık 100 yıl önce Anadolu’da nesli tükendiği bilinen ve geçtiğimiz günlerde Konya’nın Karapınar İlçesi yakınlarında bir vatandaş tarafından yaralı halde bulunan Yakalı Toy Kuşu’nun Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ndeki tedavisi tamamlandı.  Yakalı Toy’un, ayak bileğine yerleştirilecek halka biçimindeki çiple 8. Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü yetkilileri tarafından önümüzdeki günlerde doğaya salınacağı ve GPS ile tüm hareketlerinin takip edileceği bildirildi.

Doğal hayata teknolojik bakış

Çipli takip sistemleri, kurumsal uygulamalarda yaygınlaşırken, doğal hayatı koruma adına da kullanılıyor. Gelişmiş ülkelerde uzun yıllardır kullanan bu yöntemlerle hem doğal habitat korunuyor hem de insanlar için faydalı pek çok bilgi elde ediliyor. İzleyicilerin çok etkilendiklerini ifade ettikleri bazı doğal yaşam belgeselleri de, canlılara çipler ve görüntüleme sistemleri yerleştirilerek elde edilen görüntülerle elde edildi.

Yaşam alanı tespit edilecek

Yakalı Toy’un, yaban hayvanı olması nedeniyle doğaya bırakılıp bırakılmayacağı konusundaki kararı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün verdiğini söyleyen Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Dik, “ Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Yakalı Toy’un ayak bileğine takmamız için İçişleri Bakanlığı’nın izniyle halka biçiminde bir çip gönderilecek. Çipi burada Ege Üniversitesi’nden gelecek uzman arkadaşlarımızla birlikte takacağız.8. Orman ve Su işleri Bölge Müdürlüğü yetkilileri tarafından önümüzdeki günlerde Yakalı Toy doğaya salınacak. Çipteki GPS ile kuş doğaya salındıktan sonra her an takip edilerek, nereye gideceği gözlemlenebilecek. Bu sayede Yakalı Toy’un ülkemizde yaşam alanı olup olmadığı, yaşam biçimi ve bu türe ait yaşayan başka bir kuşun olup olmadığını öğrenmeye çalışacağız.” dedi ve “Çipi taktıktan sonra Yakalı Toyumuz, önümüzdeki günlerde güvenliği için kimseye bilgi verilmeden özel bir alanda doğaya bırakılacak.” diye konuştu.
ETİKETLER : yakalı toy

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics