Araştırma Bilim 17 OCAK 2014 / 16:21

Yörüngede bir tur atalım mı?

İTÜ öğrencisi Tunahan Kent, Newton ve Kepler’den ilham aldı,  yörüngede yolculuk yapma fırsatı sunan mobil uygulama geliştirdi.

İTÜ Uçak ve Uzay Mühendisliği Fakültesi öğrencilerinden Tunahan Kent, bitirme projesi olarak hazırladığı iTraject uygulamasıyla yörüngede yolculuk deneyimi sunuyor.  1950-2050 yılları arasındaki gök cisimlerinin gerçek konumlarını baz alarak mobil uygulama tasarladı. Yörüngede yolculuk yapmayı sağlayan ve Kent’in bitirme projesi olarak çalıştığı “iTraject” adlı uygulama, 3 boyutlu canlandırmasıyla gerçekçi bir “yörüngede yolculuk” deneyimi yaşatıyor.
Kullanıcılar, kendi manevralarıyla Apollo görevlerinin benzerlerini yapabiliyor, manevraları kaydedip gerçekleriyle karşılaştırabiliyor. Uygulama, uzayda araçların nasıl yolculuk yaptığını merak edenlerin özellikle dikkatini çekiyor. Yanı sıra, yörünge mekaniği çalışan öğrenciler ve konuyla ilgili öğretim üyeleri için derslerde destekleyici görsel unsur olma niteliği de taşıyor. Bu yönüyle, Uzay Mühendisliği başta olmak üzere, ilgili diğer mühendislik bölümlerinde kullanılması da mümkün olacak.

Newton'un 2. Hareket Yasası, Evrensel Çekim Yasası ve Kepler'in Gezegensel Hareket Yasaları üzerine kurulu, numerik çözücülü bir simulasyon olan iTraject, Ay ve Dünya sisteminin kütle merkezini Atalet ekseni kabul eden, VSOP-87 teorisi gibi hassas astronomik algoritmalar ile geliştirildi. Uygulamayı indiren kullanıcının  konum bilgilerine  göre aracın yer istasyonu parametrelerini de sunuyor.

Uygulamanın videosunu  http://www.youtube.com/watch?v=msCEdOq5WhI adresinden izleyebilirsiniz.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics