Dosya Bilişim 500 2015'in Ardından 13 AĞUSTOS 2016 / 17:22

​Türkiye pazarına güveniyoruz

Bilişim 500 araştırmasında Türk Telekom; İletişim Teknolojileri sıralamasında birinciliği elde etmesinin yanı sıra, “Yılın Telekom Şirketi Ana Kategori Birincisi” ve “Yılın İnternet Hizmeti Kategori Birincisi” ödüllerinin de sahibi oldu. Türk Telekom ayrıca satış gelirlerine göre yapılan listedeki 500 şirket arasında ilk sıraya yerleşti.
Türk Telekom’un elde ettiği bu başarıların, telekomünikasyon sektöründeki liderliğini bir kez daha tescillediğine işaret eden şirket yetkilileri, şu detayları paylaştı.
“Bu başarıyı getiren rakamlarımıza bakacak olursak; 2015 yılında konsolide gelirleri yıldan yıla yüzde 7 artışla 14,5 milyar TL’ye ulaşan Türk Telekom, bu performansıyla en büyük organik artışlardan birine imza attı. Gelir büyümesindeki bu hızlı artışı, 2016’nın ikinci çeyreğinde de devam ettiren Türk Telekom, gelirlerini yıllık bazda yüzde 12 arttırarak rekor seviyede organik gelir büyümesi kaydetti. Ülkemizin dört bir yanında sunduğumuz sabit genişbant internet ile Türkiye'nin yüzde 98'ine erişim sağlayabilen tek operatör olmanın yanı sıra, yüzde 60 hane halkı penetrasyonuyla Türkiye’nin en yüksek fiber kapsama oranına sahibiz.  Bugüne kadar yaptığımız yatırımlar sayesinde ülkenin toplam fiber omurgasının yüzde 80’ini taşıyan bir altyapıyı ülkemize kazandırmış bulunuyoruz. Altyapıya sektörde en fazla yatırım yapan şirket olmanın yanı sıra, müşterilerimize iletişim ve eğlence teknolojilerini en iyi şekilde sunmak üzere üstyapıya da ciddi anlamda odaklanıyoruz. Bu yatırımlarımızın sonucunda ortaya çıkan ürünlerimizin en iyi örnekleri olarak Türk Telekom Müzik’i, dijital oyun platformumuz Playstore’u, online eğitim platformumuz Vitamin’i, TV platformumuz Tivibu’yu, internet tabanlı ses ve mesajlaşma servisi Wirofon’u gösterebiliriz.”
Türk Telekom olarak 4.5G ile geçen ilk üç ayı başarılı operasyonel sonuçlarla tamamladıklarını vurgulayan şirket yetkilileri, Haziran sonu itibariyle, akıllı telefon penetrasyonu oranının yüzde 71’e yükseldiğini, akıllı telefon sahibi aboneler arasında 4.5G uyumlu cihaz taşıma oranının yüzde 44 olarak kaydedildiği bilgisini verdi. 4.5G ile birlikte abonelerin veri kullanımında da büyük artış gözlemlendi. Türk Telekom yetkilileri, şu bilgileri paylaştı:
“Müşterilerimize tek mağaza, web sitesi ve çağrı merkezi üzerinden hizmet sunmamızı sağlayan entegrasyon stratejimiz ile birlikte, müşteri memnuniyetinde önemli ölçüde artış gözlemliyoruz. Türk Telekom, 2005 yılından itibaren yaptığı lisans bedelleri hariç toplam 21 milyar TL’ye yakın yatırımla, Türkiye’de bilgi ve iletişim teknolojilerine yapılan en büyük yatırımı gerçekleştirmiş durumda. Attığımız yeni adımlarla, hayata geçirdiğimiz yeni proje ve işbirlikleriyle, yeni ürün ve servislerimizle her alanda güçlü bir varlık göstermeye devam edeceğiz. Bu kapsamda önümüzdeki 3 yılda, lisans bedelleri hariç 10 milyar TL yatırım yapma kararımızı duyurmuştuk. Bu yolda emin adımlarla ilerliyor, operasyonlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics