Dosya Bilişim 500 2015'in Ardından 13 AĞUSTOS 2016 / 15:16

Büyümenin vazgeçilmezi artık BT stratejileri

Bilişim 500 araştırmasında İndeks Bilgisayar, hem Bilgi Teknolojileri Şirketleri sıralamasında birinciliği aldı hem de ‘Dağıtıcı’ kategorisinde 2015 yılı verileri ile ilk sırada konumlandı. “Öncelikle bu tür ödülleri alırken bizimle olan iş ortaklarımıza, üreticilerimize ve en önemlisi tüm çabaları ile katkıda bulunan iş arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” diyen İndeks Bilgisayar Genel Müdürü Atilla Kayalıoğlu’na göre, bunlar iyi bir ekip olmadan kazanılamazdı. Türkiye’de BT sektörünün artık çok kısa sürelerde kendini yenilediğine ve değiştiğine işaret eden Atilla Kayalıoğlu, ancak bu gelişimin daha da hızlanacağı kanısında. Çünkü gelişimini hızlı bir şekilde gerçekleştiren ülkeler, günümüzün daha da çetin hale gelen uluslararası rekabet ortamında öne geçiyorlar. “Bu nedenle şirketlerin BT stratejilerini, büyüme stratejilerinin ayrılmaz bir parçası haline getirmesi bana kalırsa hayati öneme sahip” yorumunu yapan Atilla Kayalıoğlu, sektördeki değişimleri ve kendi kurumsal gelişimlerini ise şu sözlerle anlattı:
“Teknolojideki hızlı değişim ve Türkiye ekonomisindeki büyüme, distribütörlüğün de kabuk değiştirmesini beraberinde getirdi. 90’lı yıllarda ‘iyi bir depo yönetimi’ ile bilişim ürünlerinin stokunu tutarak distribütörlüğün önemli bir kısmını çözüp iş yapmak ve kazanç elde etmek mümkündü. Ancak günümüzde distribütörlükte bir taraftan iyi stok yönetmenin değerinin arttığı, diğer taraftan da online çalışmanın yaygınlaştığı, hatta bulut üzerinden stokun öneminin daha az olmaya başladığı biraz karmaşık iş modeli ön plana çıkmaya başladı. Artık daha sık ürün tedariki ile stokun daha fazla çevrilmesi ve gerektiğinde ürüne sahip olabilme talebini daha sık görüyoruz. Tek noktadan tedarik bir diğer önemli konu iş ortaklarımız için. Hem zaman hem de verimlilik kazandırıyor.”
İndeks Bilgisayar; üreticinin ürüne, perakendecinin müşterisine odaklanması için zamandan tasarruf ettiren bir strateji izliyor. Bu nedenle dijitalleşme şirket için büyük önem taşıyor. “Akıllı telefonlardan siparişlerin verilebilmesi, ödemelerin alınabilmesi, şirketin bütün faaliyetlerinin takibi, raporlamaların yapılması, satışların gerçekleştirilmesi, kısacası mobil cihazlar üzerinden tüm faaliyetlerimizin yapılabilmesi önceliklerimizin başında yer alıyor” bilgisini veren Atilla Kayalıoğlu, dijital alandaki bu ve benzer yatırımların ve güçlü ürün portföyünün büyümeyi artıran önemli etmenler arasında olduğunu vurguladı.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics