Dosya Bilişim 500 2015'in Ardından 13 AĞUSTOS 2016 / 17:31

E-dönüşüm artık tüm kurumların önceliği

Türkiye, dünyadaki teknoloji dönüşüme ayak uydurmaya devam ederken BT sektörü de büyümeye devam ediyor. 2016 yılında hizmete giren 4.5G mobil internet hizmetleri, tüm BT pazarının mobile yaklaşımını değiştirecek bir atılım yaratmaya devam ediyor. 3G ile bir sıçrama yaşayan mobil iletişim sayesinde iş süreçlerinin mobile taşınmasında da ivme yaşanıyor. Bu sebeple mobil uygulamalar, mobil iş çözümleri ve bulut veri depolama sistemleri yükselen değere dönüşüyor. Anadolu Bilişim Kurumsal Uygulama Hizmetleri Direktörü Atakan Karaman, bu gelişimin yarattığı beklentileri şöyle anlattı: 
“Önümüzdeki dönemde BT hizmet pazarının genişlemesi ve özellikle KOBİ’ler tarafından veri merkezi hizmeti kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, veri merkezlerine olan talebin hızla artması beklenmekte. Bulut bilişim hızlı büyümeye devam ederken, kurumların kritik iş uygulamalarını bulut ortamlarına taşıdıklarına tanık oluyoruz. Kurumların iş sürekliliği beklentileri de veri merkezi taleplerini arttıracak yönde bir gelişim göstermekte. Öte yandan, yerel ve yabancı yatırımcıların devam eden veri merkezi yatırımlarının yakın zamanda hizmete girmesi söz konusu. Bu alanda farklı müşteri beklentilerine yanıt vermek üzere yeni oyuncuların da piyasaya girmesi sürpriz olmayacak.” 
 
Uçtan uca hizmetler
“Bilişim 500 Araştırması”nı, büyümeye devam eden BT sektöründeki oyuncuların belirlenmesinde çok önemli bir çalışma olarak tanımlayan Atakan Karaman’a göre, on yedi yıldır sektörün aynası niteliğinde olan ve büyük bir emekle hazırlanan bu öncü araştırma, BT sektörünün nabzını tutarken, sektör oyuncularına da gelecek dönemle ilgili önemli öngörüleri sağlıyor. Atakan Karaman, 2016 yılı hedef ve öncelilerini de şöyle paylaştı: 
“Artık her ölçekten firma, e-dönüşüme adım atmayı öncelikli yatırım kalemi olarak görüyor ve rekabetçiliğine katkı sağlayacak sanallaşma, mobilite ve veri merkezi hizmeti yatırımları yapıyor. Bu doğrultuda, Anadolu Bilişim olarak, biz de bilgi çağından en doğru şekilde yararlanan firmaların oyunu kazanacaklarını düşünüyor ve firmalara e-dönüşüm süreçlerinde iyi tanımlanmış proje yönetimi metodolojisi ile hizmet veriyoruz. Özellikle 2016-2017 orta vadeli dönemi için önemli olduğunu düşündüğümüz veri merkezi faaliyetlerimizi kurumsal şirketlerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapılandırmayı ve müşterilerimize uçtan uça BT hizmeti sunmayı hedefliyoruz. Bütünleşik iş teknolojilerinin yükselişiyle, müşterilerimize kendi yatırımlarımız ile hizmet vermenin yanında, Hybrit Veri Merkezi yaklaşımı ile farklı hizmetleri uygun maliyetlerle sunmayı hedefliyoruz. İş ortaklığımız bulunan Microsoft Azure ve Amazon Web Services genel bulut servislerinin yanında, bulut vizyonumuz olan Clousphere markamız altında kendi özel bulut servislerimizi de kurumların hizmetine sunuyoruz. Böylelikle hem genel hem özel bulut hizmetleri seviyesinde bütünleşik ve hibrit çözümler sağlıyoruz.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics