Dosya Bilişim 500 2015'in Ardından 13 AĞUSTOS 2016 / 16:43

Pazarın ihtiyaç ve önceliklerine odaklanıyoruz

Bilişim 500 araştırmasında Penta Teknoloji, ‘Bilgi Teknolojileri Şirketleri’ sıralamasında üçüncü sırayı alırken, ‘Masaüstü Bilgisayar ve OEM Ürünleri’, ‘Sunucu Gelirleri’, ‘Tüketim Malzemeleri’, ‘Tablet ve Taşınabilir Bilgisayar’, ‘Veri Yedekleme ve Depolama Donanımı’ kategorilerinde de ilk sırada konumlandı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bilginin yönetimi hiç olmadığı kadar kritik. Büyük küçük tüm kurumlar gelişen teknolojinin sunduklarını iş süreçlerine adapte ederek, ‘bilgi temelli şirketlere’ dönüşmek zorunda. Bu saptamayı yapan Penta Teknoloji Genel Müdürü Mürsel Özçelik, gelişimi şöyle anlattı:
“Bilişim alanında yaşanan yeniliklere ülke olarak gerek kurumsal, gerekse bireysel tüketici bazında oldukça hızlı adapte oluyoruz. Son yıllarda yükselen internet penetrasyonu ve özellikle mobil cihazlara olan talep de bunu gösteriyor. Son yıllarda şirketlerin iş uygulamalarını mobil platformlara kaydırarak esnekliklerini ve verimliliklerini artırdıklarını görüyoruz. Bulut Bilişim servisleri de ülkemizde gün geçtikte artan bir oranda kullanılıyor. Bağlantı hızı ve kalitesi arttıkça, veriyi veya uygulamayı yerel cihazlar yerine bulutta tutma eğiliminin de artacağı açık. Böylece mobil ve sabit genişbant teknolojilerine olan gereksinim her geçen gün artırıyor. Nesnelerin interneti de son yıllarda tüm BT sektörünü en çok heyecanlandıran konulardan biri. Büyük veri çözümleri, sensörlerin yarattığı
Mürsel Özçelik’e göre, ödül alınan kategorilerdeki pazarları etkileyen önemli parametreler arasında bulut bilişim, yedekleme ve felaket kurtarma, IoT, büyük veri, sanallaştırma ve fiziksel güvenlik sistemlerindeki yapı değişikliği sayılabilir. Mobil teknolojilerdeki gelişmeler ve mobil cihazların kullanımındaki artış ile de artık kullanıcılar internete sürekli bağlı. “Dolayısıyla hedef kitlenize sosyal medya araçları, forumlar, çeşitli bilgi paylaşım platformalar, web sayfaları ve mobil uygulamalar aracığı ile devamlı erişmeniz mümkün hale geldi” diyen Mürsel Özçelik, ekledi: “Her ne kadar şu an çoğunlukla insanların veriye erişim hızının etkilerinden bahsediyorsak gelecekte nesnelerin erişim hızının etkilerinden bahsedeceğiz.”
Penta Teknoloji’nin son yıllarda gerçekleştirdiği organik ve inorganik büyümelerle yeni başarılara imza attığına değinen Mürsel Özçelik, sözlerine şöyle devam etti:
“Faaliyet gösterdiğimiz her bir kategoride en iyi olmak hedefiyle çalışıyoruz. Penta Teknoloji olarak pazarın gereksinimlerine odaklanıyoruz ve iş ortaklarımızın satış verimliliklerini artırıcı ve yenilikçi hizmetler geliştiriyoruz. İş ortaklarımız ve iş ortaklarımız vasıtasıyla son kullanıcılarına sunduğumuz katma değerlerden biri PTM (Penta Teknoloji Merkezi). Bu merkezin ana amacı, uçtan uca çözümlerin kavram kanıtlama çalışmalarının gerçek dünya simülasyonları ile yapılması, ürünlerle ilgili farklı senaryoların demolarının gerçeklenmesi. Bunun yanında, ürünlerimizin yüzde 80’ini kendi araçlarımızla sevk ediyoruz. İş ortaklarımız, faturası kesilmiş ürünlerini, kendilerine ayrılan bir depo alanında muhafaza da edebiliyor. B2B e-ticaret sitemiz Bayinet; Penta iş ortaklarının müşterilerinin aboneliklerini kolayca görüntüleyebildiği ve yönetebildiği Penta Abonelik Yönetimi (PAY), dağıtıcılığını üstlendiğimiz tüm ürün ve çözümler ile ilgili tanıtım veya eğitim “webinar”larının günlük olarak yayımlandığı Penta Yayın Kuşağı, “Online” olarak geliştirdiğimiz hizmetlerden bazıları.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics