Dosya Bilişim 500 2015'in Ardından 13 AĞUSTOS 2016 / 15:31

Yenilikler her zaman takipte

Bilişim 500 araştırmasında ‘Sistem Entegratörü-Hizmet’ kategorisinde 2015 yılı verileri ile ilk sırayı KoçSistem aldı. KoçSistem bunun yanı sıra, ‘Barındırma-Yönetim-Bulut Gelirlerine Göre İlk 10 Şirket’ sıralamasında da birinciliği üstlendi. Türkiye bilişim sektörünün gelişimini değerlendiren KoçSistem Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Can Barış Öztok, sektörün dünyadaki örnekleri ile paralel olarak, güncel teknolojileri takip eden dinamik bir yapıya sahip olduğuna işaret etti. “Bilişim sektöründeki şirketler olarak, işimizin gerektirdiği şekilde teknolojideki yeni akımları ve gelişmeleri yakından izliyoruz ve müşterilerimizin bu teknolojilerden faydalanmalarını sağlıyoruz” yorumunu yapan Can Barış Öztok’a göre, sektördeki bu durum, şirketlerin dönüşüm ve gelişim imkânını beraberinde getiriyor. Böylece her geçen gün yeni fırsatlar ve iş olanaklarının doğduğunu ve dolayısıyla yeni oyuncuların pazara eklendiğini görmek de mümkün. Can Barış Öztok, “2015 yılı özelinde değerlendirdiğimizde ise döviz kurlarındaki hareketlilik, yaşanan iki seçim atmosferi, makroekonomik zorluklar gibi nedenler sektörün büyümesine etki etmekle birlikte, önümüzdeki dönemde dijital dönüşüm, endüstri 4.0, nesnelerin interneti gibi konuların yarattığı katma değer ile sektörümüzün çok daha hızlı bir gelişim göstereceğini düşünüyoruz” sözleri ile beklentilerini sıraladı. Can Barış Öztok, ödül alınan kategorideki gelişmeleri de şöyle değerlendirdi:
 
Yenilikleri ilk uygulayan KoçSistem oluyor
“Ödül aldığımız kategorilerden ilki olan ‘Sistem Entegrasyon Hizmetleri’, bilgi teknolojileri pazarının önemli alanlarından biri. Sistem entegrasyon alanında son yıllarda pek çok büyük proje hayata geçiyor. KoçSistem olarak yeni yatırım ihtiyaçlarının hizmet olarak sağlanmasının yükselen bir eğilim olduğu bilinciyle hareket ediyoruz. Ayrıca mevcut yatırımların en yüksek verimlilik ile kullanılması için gerekli bakım ve danışmanlık hizmetlerinin sağlanması da önceliklerimiz arasında. Bilişim sektörünü son yıllarda dönüştüren en büyük gelişmelerden biri olan bulut bilişim ise ödül aldığımız diğer bir kategori. Bulut teknolojilerinin kullanılmaya başladığı ilk dönemlerde, birçok şirket bu hizmeti vermeye başladı. Geçirdiğimiz olgunlaşma dönemi ile bu şirketler bulut bilişimin temel özelliklerini müşterilerine sunabilir hale geldiler. Bu sayede de bulut teknolojilerinin faydaları kullanıcılar tarafından daha net bir şekilde hissedilmeye başlandı. Barındırma iş kolu, son dönemde iki farklı gelişmeden etkileniyor. İlki; ülkemizin veri merkezi alanında bölgesel bir üs olma yaklaşımı ve bu sebeple yatırımların artış göstermesi. İkinci gelişme ise teknolojideki yenilikler; nesnelerin interneti, büyük veri, bulut bilişim ve dijital dönüşüm akımları sebebiyle güvenlik ve barındırma ihtiyaçlarının yeni bir boyuta taşınması. Bilişim şirketleri de bu değişikliklere uyum sağlayabilmek için bu yeni dönüşüm sürecine girerek, küresel BT arenasında daha güçlü bir ülke haline gelmeyi hedefliyor.”
KoçSistem olarak kategori birincisi olunan alanların yıllardır liderliği üstleniliyor. Bu tespitini, “Müşterilerimize verdiğimiz hizmetin kalitesini arttırabilmek için yeni teknoloji ve uygulamaları dünya ile aynı anda hayata geçiriyoruz” yorumu ile pekiştiren Can Barış Öztok’a göre, bu yaklaşım, son yıllarda KoçSistem’i ‘yeni teknolojileri Türkiye’de ilk uygulayan bilişim şirketi’ haline getirdi. Can Barış Öztok, sözlerine şöyle devam etti:
“Bizler, sistem entegrasyon hizmetlerini sadece sistemlerin bütünselliğinin sağlanması olarak değil, uzmanlıklarımızın ve müşteri ihtiyaçları doğrultusunda baştan sona süreci kesintisiz hale getirecek bütünleşik çözümler için kullanılması sonucunda elde edilen sürdürülebilir çözümler olarak ele alıyoruz. Hizmet modellerinin gelişim döngüsü, üzerinde çalıştığımız noktaların başında geliyor. Müşterilerimizin bugünkü ihtiyaçlarını baz alarak oluşturduğumuz hizmetlerimizi, teknolojik gelişmelere paralel olarak esnek ve ölçeklendirilebilir hale getiriyoruz. Burada en önemli yatırımımız, yetkin insan kaynağı ve etkin süreçler olarak öne çıkıyor.  Önümüzdeki dönemde, bu anlayış ile büyük entegrasyon projelerini başarıyla hayata geçirmeye devam ederken; yönetilen bulut hizmetlerimiz ve barındırma odak alanımız olmaya devam edecek ve dijital dönüşüm ana stratejimize temel oluşturmaya devam edecek. Yatırımlarımızla yeni hizmetlerimizi ve altyapıları, uzman ekiplerimizin de desteği ile müşterilerimizle buluşturmaya devam edeceğiz.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics