Dosya Bilişim 500 Özel Dosya 10 AĞUSTOS 2015 / 06:52

Bilişim 500, sektörün aynası

Türkiye bilişim sektörünün tek referans kaynağı konumunda bulunan Bilişim 500 Araştırması 16’ıncı kez gerçekleştirildi. M2S Araştırma ve Pazarlama Hizmetleri tarafından gerçekleştirilen araştırmanın kategorilerinde dereceye giren şirketlerin yöneticilerine plaketleri 23 Temmuz tarihinde Radisson Blue Otel’de düzenlenen bir törenle verildi. Tören, başta Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Eski Başkanı Dr. Tayfun Acarer olmak üzere Türkiye bilişim sektörünün önde gelen isimleri ve Türkiye’de bilişime yön veren şirketlerin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Türkiye bilişim sektörünün gelişimi ile ilgili birçok veriyi kapsayan araştırma sayesinde şirketler kendi performanslarını ölçme ve rekabetteki yerlerini görme şansı yakalıyorlar. Özellikle kurumsal şirketlerin satın alma ve bilgi işlem birimleri açısından, Bilişim 500’ün ortaya koyduğu sıralamalar satın alma kararında belirleyici rol oynuyor.

Şirketlerin net satış gelirlerine göre sıralandıkları Bilişim 500’de ilk 10’da yer alan şirketler sırasıyla Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Teknosa, Genpa, İndeks Bilgisayar, KVK, Brightstar, Penta ve Hewlett-Packard oldu. Bilgi Teknolojileri şirketleri arasında liderliği Teknosa alırken İndeks Bilgisayar ikinci, Penta ise üçüncü oldu.

Bilişim 500 araştırma verilerine göre, 2015 yılında bilgi teknolojileri pazarı yüzde 15, iletişim teknolojileri pazarı ise yüzde 11 oranında büyüyecek. 2015 yılında toplam pazarın üzerinde gerçekleşecek büyüme, 2014 yılında olduğu gibi yazılım ve hizmet pazarında olacak. 2015 yılında yazılım pazarı 7,8 milyar TL, hizmet pazarı ise 4,3 milyar TL büyüklüğe ulaşacak. Telekom hizmetleri 2015 yılında toplam pazar içindeki yüzde 50 olan payını korumaya devam edecek. Yazılım pazarının toplam ilgi teknolojileri pazarındaki payı ise yüzde 33’e ulaşacak.

Uzun vadede ise buluta bağlı servisler Türkiye pazarında daha da yaygınlaşacak. Bu süre zarfında kullanıcı farkındalığı artacak ve hız gibi çeşitli sorunlar da aşılacak. Donanım pazarındaki itici güç akıllı telefon, sunucu ve veri depolama, taşınabilir ürünler olacak.

 
ETİKETLER : 1033

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics