Dosya Bilişim 500 Özel Dosya 10 AĞUSTOS 2015 / 06:51

Bilişim sektörü durmayacak

Uzman, bağımsız, metodolojisi ile sektörün neferi Bilişim 500’ün bu yıl 16’ıncı kez yerli ve yabancı yatırımcı için referans kaynağı, sektörün aynası ve bir pusula olduğunu belirterek açılış konuşmasına başlayan BThaber Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe, sektörün gücünü koruduğuna dikkat çekti. Buna göre, geçtiğimiz yıl iki seçim, komşu ülkelerde karışıklıklar, kur farkı etkisi gibi olumsuzluklara rağmen Türkiye bilişim sektörü büyümeyi sürdürdü. 2014 yılının ardından, 2015 yılında da büyüme beklentisini dile getiren Göçe, sorunların, sektörün büyümesini engelleyemeyeceğinin de altını çizdi. Hayatın bir parçası haline gelen bilişimde, ihracat rakamlarının bile milyar dolarlara çıkacağı beklentisini dile getiren Göçe, bu süreçte bilişim sektörünün gücünün artması adına yapılması gerekenlere şöyle dikkat çekti:

“2015 için de pazarda büyüme bekliyoruz. Yazılım odaklı büyüme sürecek. Bulut hizmeti sunan şirketlerin sayısı artacak. Ancak bilişim derslerinin ilkokula girmesi, bilgi güvenliği gibi kamu spotlarına da önem verilmesi gerek.”

İnternet ve genişbant bir konsensüs

Bilişim 500 Ödül Töreni’nde konuşma yapan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Eski Başkanı Dr. Tayfun Acarer, internet ve genişbantın artık herkesin kabul ettiği bir unsur olduğuna işaret ederek sözlerine başladı. İnternet kullanıcı sayısının 2014’te yüzde 21, sosyal medya kullanıcı sayısının yüzde 12, mobil abone sayısının da yüzde 5 arttığına dikkat çeken, bu istikrarlı artışın dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Acarer, bir tahmin paylaştı. Buna göre, mobil abone sayısı dünya nüfusunu da aşacak. İnternet ve genişbantı bir konsensüs olarak tanımlayan ve bunların önemli adımlar atmayı sağladığına dikkat çeken Acarer, böylece geniş bilgiye ulaşılabildiğini, mobil altyapının burada önem taşıdığını hatırlattı.

“Ama burada sıkıntı var ve artıyor” uyarısını yapmadan geçmeyen Acarer, “4G ve 5G diyoruz, ama adı ‘future network’ ve burada iki önemli etken sabit ve mobil altyapı. Yani fiber ağlar ve baz istasyonları” dedi.  Mobilde katlanarak artan veri gerçeği karşısında atılması gereken adımları, aksi halde karşı karşıya kalınacak riskleri de Acarer şöyle anlattı:

Mobilde tıkanmalar başlayacak

“Cesaretle söylemek gerek, burada veri gerçeği var. Mobilde veri katlanarak artıyor, ama altyapıyı yapmalı, sabit ve mobil altyapıyı geliştirmeliyiz. Aksi halde bilişim toplumu olamayız. Ben yılsonu diyordum, ama mobilde tıkanmalar başlayacak. Bu konuda mahalli idareler sübjektif yaklaşım sergiliyor. Mobil genişbantta da yeni frekanslara ihtiyacımız var. Yeni frekanslar verilirse Avrupa’ya yaklaşırız ve bizim de frekans ilavesi yapmamız lazım. Bu da şurada: Analog TV, karasal frekanstır. 400mhz’lik bant var, ama Türkiye sayısal yayıncılığa geçmedi. O arada verilmeyen bantlar var ve Türkiye için bu bir şans aslında. İlerde bu bantlar daha kıymetli olacak ve bunu bilişim sektörü tartışmalı.”

Ar-Ge’ye hak ettiği önem verilmeli

Acarer’e göre, 2020 sonrası bazı şeyler çok hızlı değişecek. Gittikçe öne çıkan grafen malzemesine işaret eden, bu konudaki önemli yatırımlara vurgu yapan Acarer’e göre, grafen, Türkiye’de de ele alınmalı. Çünkü böylece anten, enerji yapısı, bilişimde donanım yapısı çok değişecek ve Türkiye de bunu dikkate almalı. Ar-Ge konusuna da ortak konsensüs ile eğilmek gerektiğini söyleyen Acarer, bu konudaki potansiyeli değerlendirmek için yapılması gerekenleri şöyle açıkladı:

“Ar-Ge’de Türkiye bilişim sektörü için fırsatlar yazılım ve donanımda, yani katma değerli hizmetlerde. Türkiye de Ar-Ge konusunda bulunmaz bir ülke. Ar-Ge yapan herkese destek olunmalı, girişimlere de destek verilmeli. Türkiye’de Ar-Ge ve Ar-Ge’ciler desteklenmeli ve 2023 vizyonuna bu alanda destek sağlanmalı. İletişim cirosu OTT’ye kayıyor. Sabit ve mobil işletmeler, KOBİ’ler bu gelişimde en az zarar ve avantaj için yazılıma, Ar-Ge ve inovasyona önem vermeli.”
ETİKETLER : 1033

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics