Bilişim Dünyası 06 MAYIS 2017 / 18:35

​Ar-Ge’de buluşma noktası Hepsiburada’dan

Hepsiburada, yeni kurduğu Ar-Ge merkeziyle e-ticaret için yenilikçi ve yerli çözümlerin üretimine hız vermeyi hedefliyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan lisansını alan Hepsiburada Ar-Ge Merkezi, İstanbul’da Mecidiyeköy’de bulunan yönetim binasında çalışmalarına başladı. Ar-Ge merkezinde hedef; 2017 yılı sonunda 150 kişiye istihdam imkanı sunmak. Söz konusu yatırımın Türkiye’de perakende sektörü için de önemli fırsatlar yaratması bekleniyor. Bu yeni teknoloji merkezi, e-ticaret sektörü odaklı çalışmalar yürüten üniversitelerin ve yazılımcıların buluşma ve proje geliştirme noktası olacak. Hepsiburada’nın Nisan ayında faaliyete geçirdiği Ar-Ge merkezi, böylece Türkiye’de hızla büyüyen e-ticaret sektörüne teknoloji desteği sunmayı hedeflerken, online alışveriş ekosistemini geliştirecek yenilikçi projeler ortaya çıkartmayı planlıyor. 
İnternetten alışveriş yapan tüketicilerin beklentilerine yönelik çözümlerin ortaya çıkacağı merkezde, Hepsiburada kataloğunun yönetimi, online pazarlama platformları, data-analiz sistemleri, kişiselleştirme motorları, perakende çözümleri, depo platformları, ödeme sistemleri ve uçtan uca teslimat alanlarında projelere öncelik verilecek. Tüm bu çözümleri geliştiren Ar-Ge merkezinde yapay zeka, büyük veri, mikro servisler ve sınırsız ölçekli bulut tabanlı altyapılar gibi dijital teknolojilerden yararlanılacak. 
 
Dijital dönüşüme tam destek verilecek
Bu yönüyle yerli yazılım sektörüne de değer katacak olan Hepsiburada Ar-Ge Merkezi, e-ticarete yönelik fikirleri, ürünü veya çözümleri olan, başta kamu kurumları ve üniversiteler olmak üzere tüm yerli yazılımcılara ve fikir önderlerine kapılarını açıyor. Tüm bu tarafları Ar-Ge odaklı işbirliğine davet eden Hepsiburada Teknoloji Başkanı Mittu Sridhara, “Ar-Ge merkezi açma lisansını aldığımız için gururluyuz. Türkiye’de perakende sektöründeki tüm oyuncuların işlerini dijital alanda büyüteceği projeler üzerinde çalışıyoruz. Bu alanda çalışan üniversitelerle yerli yazılımcılara, bilgisayar ve endüstri mühendisleriyle işbirliği fırsatlarını geliştirmeyi amaçlıyoruz” dedi. Hepsiburada Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner de, “Yeni Ar-Ge merkezimizle ülkemizin dijital dönüşümünde önemli bir etki yaratacağımıza inanıyorum. Büyük markalardan KOBİ’lere, müşterilerine internetten ulaşmak isteyen her işletmenin dijital dönüşümüne bu merkez sayesinde destek olacağız” dedi. 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics