Bilişim Dünyası 27 OCAK 2018 / 20:25

​Borsada yatırımın etkili ve kapsamlı aracı

Finansal piyasalara yönelik geliştirdiği çözümler ile birçok ilke imza atarak, yurtdışı ürünlere olan bağımlılığı ortadan kaldıran Matriks, 15’inci yılını yeni teknoloji ve ürünlerini tanıttığı özel bir etkinlikle kutladı. Matriks’in geliştirdiği “Prime” uygulamasının kurumsal ve bireysel yatırımcıların iş yükünü daha da hafifletmesi hatta ortadan kaldırması bekleniyor. Matriks Genel Müdür yardımcısı Cem Tutar, bu uygulamanın borsada işlem yapan şirket ve kişilerin bu zamana kadar kendilerinin yapmak zorunda olduğu pek çok analizi sisteme ekleyerek çok daha efektif çözümler sunduğunu belirtti ve ekledi: “Prime ekranı, geçmiş fiyat hareketlerini ve mali tabloları inceleyerek, geleceğe dönük tahminlerde bulunmaya çalışan yatırımcıların kullandığı göstergelerin değişim noktalarını tespit ediyor ve kullanıcıyı uyarıyor, piyasaları ilgilendiren haberlerin fiyatlar üzerindeki etkisini analiz ediyor.  Prime’ın sağladığı, sentetik emirler ve sunucu tarafında çalışan alarm mekanizmaları sayesinde yatırımcılar ekran başına kilitlenmek zorunda kalmayacak.”

Sistemi özelleştirme kolaylığı

Matriks’in bir diğer yeni ürünü olan MatriksWebTrader ise tüm işletim sistemleri ile uyumlu olması ve tüm tarayıcılarda çalışması sayesinde PC, tablet ve mobil cihazlar üzerinden piyasa verilerine hızla ve güvenle erişip işlem yapılmasını sağlıyor. Cem Tutar, “Kullanıcı sayfaları ve ayarları, sunucu katmanında saklanarak hangi cihazdan giriş yaparsanız yapın, kişiselleştirilmiş sayfalarınıza ulaşmanız sağlanıyor. MatriksWebTrader’ı müşterilerinin kullanımına açan banka ve aracı kurumlar, sistemi kurumlarına özel logo ve renklerle hızlıca özelleştirebiliyor” dedi. Matriks, büyük veri altyapısıyla sağlanan, tarihsel verilerin kullanıcı cihazları yerine sunucuda tutulması, sunucuda çalışan alarm sistemleri ve hesaplanıp servis edilen analizler ile cihazların daha az yorulması ve sistem hızının korunması sağlanıyor.

Matriks Mobil IQ ürünü ile firma, mobil uygulamasını yenilikçi tasarımlar, güçlendirilmiş analiz ve işlem özellikleri ile yenilemesinin yanı sıra sesli komut ve 3D sanal gözlük ile piyasaları izleme ve işlem yapma imkanına sahip oluyor. Belirlenen kriterlere uygun piyasa koşulları oluştuğunda haberdar olmak veya otomatik emir gönderebilmek için devreye alınan Matriks Çapa hizmeti ile entegre olan mobil uygulama, koşullar gerçekleştiğinde ve emir gönderiminde push mesaj ile kullanıcılara bildirim sağlıyor.

Dünyaya açılım hedefi var

Matriks, yeni teknolojiler, esnek tasarımlar ve modüler yapısıyla yenilediği terminal uygulaması ile kapsamlı bir formül altyapısına sahip Excel benzeri formül pencerelerini de kullanıma sunuyor. MatriksIQ, Matriks BigData altyapısıyla veri tamamlama ihtiyaçlarına son verirken, bulutta saklanan sayfa ve ayarlarıyla her yerden kişisel kullanımlara erişim sağlıyor. Tüm piyasaları kapsayan emir ve risk yönetim sistemi Matriks OMS ile entegre olan terminal, kullanıcılara hızlı ve güçlü işlem olanakları sağlıyor.

Finans piyasalarına ilişkin sembollerin fiyat bilgisi, getiri grafikleri, piyasa özeti ve en çok yükselen/ düşen semboller gibi birçok veri Matriks, Yazılım Bot’ları ile Bip ve Facebook Messenger aracılığıyla kullanıma sunuluyor. Bip ile ilk ayda 4K takipçiye ulaşan Matriks Botanic finans piyasasındaki sanal asistan olma yolunda ilerliyor. Matriks OTC ile tezgah üstü piyasalar ve butik borsalar için geliştirilen elektronik işlem altyapıları ile dünyaya açılım da söz konusu. Çoklu emtia ve çoklu market desteği, yüksek performans ve esnek yönetim sunan altyapısı sayesinde Matriks OTC, pazar erişiminin yeni aracı olmaya hazırlanıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics