Bilişim Dünyası 02 NİSAN 2017 / 16:00

​Dijital eğitim hamlesi başladı

Google Türkiye, Türkiye’ye özel içerikle geliştirilen Dijital Atölye eğitim projesini başlatıyor. Toplumun tüm kesimlerini kapsayarak değer yaratmayı hedefleyen proje; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TOBB ve İŞKUR işbirliği ile hayata geçirilecek. Tamamen ücretsiz olan eğitimlerde katılımcıların dijital alandaki bilgi ve becerilerini geliştirmeleri, bu başlıkta potansiyeli fark etmeleri sağlanırken, online yeteneklerini ve motivasyonlarını geliştirebilecekleri özel içerikler de sunuluyor. Konuyla ilgili olarak 24 Mart’ta düzenlenen toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İŞKUR Genel Müdür Vekili Mehmet Ali Özkan ve Google Türkiye Ülke Müdürü Bülent Hiçsönmez yer aldı.  
Dijital Atölye programı kapsamında KOBİ’ler ve gençler için ayrı tasarlanan eğitim modüllerinde katılımcılara işlerini ve kariyerlerini geliştirmeleri için online dünyada varlıklarını oluşturma, işlerini geliştirme, dijital dünyada başarılı iş modelleri yaratma konusunda temel eğitimler veriliyor. İlk etapta Kayseri, Samsun, Antalya, Bursa, Gaziantep, Van, Kocaeli, İzmir ve İstanbul olmak üzere toplam 9 ilde hayata geçirilmesi hedeflenen yüz yüze Dijital Atölye eğitimlerine katılamayanlar ise eğitim içeriklerine online olarak erişebiliyor. Projenin hayata geçirileceği illerde İŞKUR’un devam eden eğitimlerine özel programlar eklenerek, eğitimlerin yaygınlaştırılması da hedefleniyor.
 
Gençlerden KOBİ’lere uzanan hedef kitle
KOBİ’ler için bir yol haritası çizen Dijital Atölye projesi, TOBB işbirliği ile düzenlenecek eğitimlerle, bu işletmelerin verimliliklerini artırıp rekabette öne çıkmalarına, böylece bölgesel kalkınmaya destek verecek. Proje, nitelikli iş gücü arzındaki yetersizliği azaltmaya yönelik adımlar da içeriyor. Bu kapsamda, Dijital Atölye eğitimleri İŞKUR tarafından verilen ve iş bulma döneminde adayların becerilerini geliştirmeyi hedefleyen kursların programlarına dahil edilecek. Projenin bir hedefi de nüfusunun yüzde 57’si 35 yaşın altındaki bireylerden oluşan Türkiye’nin sahip olduğu bu potansiyeli değerlendirmesine katkıda bulunmak.
Belirlenen illerdeki üniversitelerde ve İŞKUR’da gerçekleştirilecek eğitimlerde; gençlerin dijital yeteneklerini geliştirmelerine ve geleceğin iş dünyasına hazırlanmalarına destek olunması amaçlanıyor. Söz konusu eğitimler, işletmelerin ihtiyaç duydukları nitelikli eleman ihtiyacını karşılamalarına da katkı sağlayacak. Böylece şirketlerin kullandığı e-posta, online iş araçları ile bulut depolama çözümleri, arama ve dijital pazarlama imkanlarının KOBİ’ler tarafından da etkin biçimde kullanılabilmesi sağlanacak. Google Türkiye Ülke Direktörü Bülent Hiçsönmez, söz konusu program ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve İŞKUR desteği ile başlattığımız ‘Dijital Atölye’ projemizi hayata geçiriyoruz. Türkiye’ye özel olarak tasarladığımız içerik ile ücretsiz bir dijital eğitim hareketi başlatarak; gençleri, üniversite öğrencilerini, girişimcileri, KOBİ’leri ve dijital dünyada kariyer yapmak isteyenleri eğitimlerimize katılmaya davet ediyoruz. Dijital Atölye; yaratıcı fikrini işe dönüştürmek, bu alanda profesyonel hayatını devam ettirmek isteyen gençlere, girişimcilere, işlerini büyütmek isteyen tüm KOBİ’lere açık olacak ve ilham verecek.” 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics